Csoma-emlékközpontot avattak Kovászna városában

Kőrösi Csoma Sándor híd volt Kelet és Nyugat között, és mi, magyarok is híd vagyunk Kelet és Nyugat között. A híd pedig azt jelenti: megértem magamat, és megértem a környezetemet, és ezáltal nagyobb esély van arra, hogy egyetértésre jussunk – mondta a magyar kulturális és innovációs miniszter hétfőn a Csoma Emlékközpont és Népfőiskola avatóján a háromszéki Kovásznán.

A Kőrösi Csoma Sándor születésének 240. évfordulóján megrendezett 34. Csoma Napok nyitórendezvényén mondott ünnepi beszédében a közgazdászból lett kultuszminiszter rámutatott: a magyar kultúrában rengeteg az ünnepelni való, a magyarság rengeteget alkotott, amire támaszkodni tud egyénként, családként, közösségként. A Csoma-emlékközpont is ilyen, de akkor lesz tele élettel, ha megtelik tartalommal, ha közösség is épül. „Hogyha minél többen, akik ide eljönnek, alkotni fognak. Hogyha ebből a házból minél több tudás és ismeret sugárzik majd ki, mert az, aki tudás birtokában van, az erősebb lesz gazdaságilag, erősebb lesz lelkileg, erősebb lesz szellemileg” – húzta alá. A továbbiakban a névadó utazót, kutatót, nyelvészt méltatta.

Külön köszöntötte a 88. születésnapját ünneplő Gazda Józsefet, a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület tiszteletbeli elnökét, a központ megálmodóját. Kiemelte: az épület 30 éves álom megvalósulása, felépültéhez sok ember összedolgozott.

Gazda József beszédében felidézte: már 1992-ben felhívta a figyelmet arra, hogy az emlékezők ne csak Kőrösi Csoma Sándor dardzsilingi sírját látogassák, hanem szülőföldjét is. „Ne csak a koporsót emlegessük, hanem próbáljuk meg ébren tartva ringatni a bölcsőt is, itt is találkozzunk.” Elmondta, hogy az emlékközpont a Kárpát-medence egyik kiemelkedő szépségű, jelentőségű, szimbolikus súlyú épületeként az emberiségnek szól, vonzerő lesz a térségben. A háromszéki fürdővárost 50-60 ezer ember látogatja évente, és a központ a szülőföld dicsőségét hivatott átsugározni a három kilométerre lévő szülőfalura, Csomakőrösre, ami ma Kovászna városának a része.

A Csernyus Lőrinc Ybl-díjas építész által megtervezett kétszintes létesítmény kiállítótereket, 60-70 főt befogadó konferenciatermet, irodahelyiségeket és öt vendégszobát is magába foglal. Magyarország kormánya 2020-tól karolta föl a központépítés ügyét, mely összesen csaknem 422 millió forint támogatásból épülhetett fel a helyi református egyházközség által adományozott telken.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Sokan voltak, de aztán szépen hazamentek

Következő hír

Van esély visszaszerezni a Bihar Megyei Tanács alelnöki tisztségét

Related Posts
Total
0
Megosztás