Elfogadta szerdai ülésén a bukaresti balliberális kormány az energiacégek extraprofitadójának bevezetéséről szóló sürgősségi rendeletet – számolt be a koalíciós kabinet ülése után Mihai Diaconu pénzügyminisztériumi államtitkár.
Tájékoztatása szerint a jogszabály a magas energiaárak kezelését célzó vészhelyzeti beavatkozásról szóló 2022/1854-es uniós rendeletet ülteti át a romániai jogrendbe, amelyet idén október 6-án fogadott el az EU Tanácsa. Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy az uniós rendelet szerint az extraprofitadót az energiadrágulásoknak kiszolgáltatott lakosság támogatására és megújuló energiaforrások fejlesztésére fordítják a tagállamok.
Példaként említette, hogy Hollandia, Franciaország és Németország 33 százalékos, Írország 75 százalékos, Olaszország 50 százalékos, Csehország 60 százalékos, Görögország 90 százalékos adót vet ki jövő évtől az energiacégek profitjára.
Romániában 60 százalékos adót vezetnek be az energiavállalatok legutóbbi négy évben (2018, 2019, 2020 és 2021) jegyzett nyereségének átlagát 20 százalékkal meghaladó összegre – közölte Diaconu. Az államtitkár szerint szilárd lábakon álló, az elmúlt években tekintélyes profitot felhalmozó vállalatokról van szó. „Most rajtuk a sor, hogy (…) hozzájáruljanak ennek a nehéz időszaknak a zökkenőmentesebbé tételéhez” – jelentette ki.
A politikus állítja, hogy az extraprofitadóból származó bevétel legkevesebb 70 százalékát megújuló energiaforrások fejlesztésére fordítja a kormány. A vállalatoknak legkésőbb 2023. június 25-ig kell befizetniük a 2022-es nyereségük utáni adót. Hozzátette, hogy a pénzügyminisztérium becslései szerint az intézkedéssel jövőre legkevesebb 3,9 milliárd lejes bevételhez jut a román költségvetés.
Arról egyelőre nincsenek hírek, hogy ez az adóemelés milyen hatással lesz az értintett cégek gazdálkodására, a piaci árakra és a fogyasztói költségekre. De az ágazati szereplők részéről máris kritikák fogalmazódtak meg, a vállalatok szerint ez a túlságosan magas adó veszélyezteti a jövőbeni befektetéseiket, fejlesztéseiket.