Folyamatosak a katonai incidensek a két Korea között, a helyzet pattanásig feszült, könnyen lehet, hogy újabb nagyszabású háború robban ki az orosz–ukrán konfliktussal párhuzamosan. Egyre erősebb a fegyverkezési verseny a térségben, Kína nyugtatna, de ez lehet, hogy ez kevés lesz.
Hetek óta nagyon feszült a hangulat a Koreai-félszigeten. Phenjan és Szöul folyamatosan olyan lépéseket tesz, amelyek egyre közelebb vihetnek egy valós háborús helyzethez. Kína és Oroszország szerint az amerikaiak szítják a feszültséget a térségben az örökös katonai demonstrációkkal, erőfitogtatásokkal, Washington szerint azonban a hadgyakorlatok senkire sem jelentenek fenyegetést. Az ENSZ Biztonsági Tanácsában egymást hibáztatták az országok, közben pedig az észak-koreai vezetés újabb ballisztikus rakétákat lőtt a tengerbe Dél-Korea közelében. A kínai küldött felszólította Washingtont, hogy foglalkozzon Észak-Korea „jogos és ésszerű aggályaival, hogy megteremtse a feltételeket az értelmes párbeszéd folytatásához”.
Tegnap újabb négy ballisztikus rakétát lőtt a tengerbe az északi Kim-rezsim hadserege, miután az USA és csatlósa, Dél-Korea befejezte közös hadgyakorlatát a térségben. Az „Éber vihar” nevű katonai akcióval kapcsolatban a héten már 30 hasonló rakétával fejezte ki nemtetszését a phenjani vezetés. Washington és Szöul ENSZ-nagykövetei elutasították a hadgyakorlatokkal kapcsolatos kritikákat, mondván, azok „nem jelentenek fenyegetést más országokra”. Közben mindkét Korea harckészültségbe helyezte a légierejét.
Az elmúlt napok eszkalációinak a hatására Japán pénteken jelentette be, hogy 2030-ig hiperszonikus rakétákat állítana rendszerbe az egyre nagyobb észak-koreai és kínai fenyegetéssel szemben. Az Asia Times cikke szerint kérdéses, hogy egy ilyen fejlesztés elegendő lenne Japán számára a megfelelő védelem biztosításához. Tokió egyébként háromlépcsős fejlesztés keretében erősítené meg rakétavédelmi rendszerét, mert úgy látják, hogy a szigetország egyre nagyobb veszélynek van kitéve a térségben.