Ilyen jó Romániában élni minimálbérből

A bukaresti ombudsmani hivatal ma közzétett jelentése szerint az országos bruttó minimálbér nem elegendő a családok napi szükségleteinek fedezésére. Romániában 1,6 millió minimálbéres munkaszerződés létezik.

A munkához való jog romániai tiszteletben tartásáról készült jelentést ismertető sajtótájékoztatón az ombudsman helyettese, Ecaterina Mirea elmondta, egy méltányos összegű minimálbér biztosításával csökkenne a szegénységi küszöbön élő személyek száma, nőne az alacsony jövedelmű családok életszínvonala, megkönnyítené gyermekeik iskoláztatását és a hozzáférésüket az egészségügyi szolgáltatásokhoz.

Az ombudsman – amelyet a romániai magyar sajtó egy szolgai tükörfordítással a „nép ügyvédjének „nevez a román „avocatul poporului” nyomán –, vagyis az állampolgári jogok biztosának helyettese szerint a bruttó országos minimálbért rendszeresen aktualizálni, illetve kellő időben módosítani kell, akárhányszor változnak a társadalmi és a gazdasági körülmények Romániában. Emlékeztetett arra, hogy jelenleg mintegy 20 százalékos a munkanélküliség a 15 és 24 év közöttiek körében.

Mirea megjegyezte: annak ellenére, hogy több hazai ágazat – az építőipar, a mezőgazdaság, a vendéglátóipar – munkaerőhiánnyal küzd, a román állam külföldi munkaerő behozatalához folyamodik. Ezért jelentésében az ombusdmani hivatal azt javasolja, hogy a munkanélküliek és az állást kereső személyek országos képzési programját a munkaerőpiac „konkrét szükségleteihez” igazítsák.

Az állampolgári jogok biztosához érkezett panaszok szerint a munkavállalók gyakran megsértik az alkalmazottak jogait: nem tartják nyilván a túlóráikat, túlóráztatják vagy a szabadságuk ideje alatt is dolgoztatják őket. Olyan munkavállaló is akadt, akit rávettek arra, hogy vegyen ki fizetetlen szabadságot, így már nem volt jogosult munkanélküli-segélyre. A visszaélések áldozatai azonban az állásukat féltve nem mernek a munkaügyi felügyelőséghez fordulni – tette hozzá az ombudsman-helyettes.

Tájékoztatása szerint petíciók érkeztek a hivatalhoz olyan alkalmazottaktól is, akiket a koronavírus elleni oltás beadatására kényszerített a munkaadója. Ezzel kapcsolatban elmondta: az ombudsmani jelentés rámutat arra, hogy sérti a munkához és a szociális védelemhez való jogot az oltás kötelezővé tétele a munkahelyeken.

Ecaterina Mirea hangsúlyozta: a Nép Ügyvédje hivatalának álláspontja szerint a járványügyi intézkedéseknek nem lenne szabad szankcionálniuk azokat a személyeket, akik különféle személyes vagy anyagi okokból nem kívánják beoltani vagy saját költségen teszteltetni magukat.

(Forrás: Agerpres)

Total
0
Megosztás
Előző hír

Tőkés: „Sorsunk alakulása függ a magyarországi választások kimenetelétől!”

Következő hír

Az ukrán katonák egymást is lövik

Related Posts
Total
0
Megosztás