Kampánytéma lett Schengen, a baloldal malmára hajtva a vizet

Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben a magyar előterjesztésről, ami Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól – mondta Orbán Viktor pénteken Budapesten az MTI szerint, miután a magyar miniszterelnök a román kollégájával, Marcel Ciolacuval tárgyalt.

A román sajtó jobbik része máris háborog: az elnökválasztási kampány hajrájában a szocialisták államfőjelöltje – visszaélve kormányfői státusával – diplomáciai mutatványokat hajtott végre, csakhogy a saját malmára hajtsa a vizet. A PSD-s pártelnöknek, Ciolacunak nem lett volna szabad Budapestre utazni és Románia schengeni övezetbe való beléptetésének bejelentésével manipulálni a romániai választókat, Orbán Viktornak pedig nem lett volna szabad az ő fogadásával beavatkozni a balkáni ország államelnökválasztási folyamatába – állapították meg.

A magyar kormánypárti sajtó viszont melldöngetve sulykolja, hogy az Orbán-kormány elintézte Románia és Bulgária schengeni csatlakozását, leszerelve az eddigi osztrák obstrukciót. Az ellenzéki média ugyanakkor figyelmeztet: Pintér Sándor magyar belügyminiszter óvatosabban fogalmazott mindenkinél, mondván, hogy a mai „négyoldalú megállapodással” a két balkáni ország egy lépéssel közelebb került Schengenhez, de még nincs bent. Osztrák kollégája, Gerhard Karner ugyan méltatta az eredményeket, de nem mondta ki egyértelműen, hogy idén már nem vétóznak.

Karner

Orbán és Ciolacu viszont egymásra licitálva állítják, hogy 2025. január 1-jétől már nem lesz ellenőrzés a román–magyar határon, megállás nélkül hajthatnak át a gépkocsik. Holott a közös nyilatkozat szövege sem állítja ezt, csak „kezdeményezik a szükséges lépéseket a formális tanácsi döntéshez”, hogy év végéig „kijelöljék a dátumot” a szárazföldi ellenőrzések eltörléséhez. Az EU Tanácsát, ahol a belügyminiszterek legközelebb december 12-én ülnek össze, év végéig a magyar kormány elnököli. A szövegnek van olyan része, ami már gyakorlatilag megelőlegezi az egyhangúságot követelő döntést, bár időpont nélkül: legalább fél évig még a magyar–román és a román–bolgár határon is lennének ellenőrzések.

A budapesti ülésen részt vevő Ylva Johansson, az Európai Bizottság belügyekkel foglalkozó tagja is kijelentette egy külön posztban: a megállapodás szerint „dönteni fognak, hogy a szárazföldi határokon is megszüntetik a határellenőrzéseket” a decemberi belügyminiszteri ülésen, „remélhetőleg már január 1-től”.

Visszatérve az eset kampányvonatkozására: az RMDSZ is sietett gyorsan kifogni a szelet a román baloldal vitorlájából. Kelemen Hunor – noha semmilyen kormányzati tisztsége sincs – bekérte magát a Ciolacu-féle kormánydelegációba, és már-már tolmácsként üldögélt a két miniszterelnök között a tárgyalóasztalnál. A botrány az, hogy ő maga is egyike a versenyzőknek az államelnök-választási hajrában, mégha teljesen esélytelen is. Pártja viszont, az RMDSZ máris azt próbálja elhitetni a romániai magyar választókkal, hogy a majdani schengeni csatlakozást ők intézték el. A polgároknak pedig még lehetőségük, alkalmuk sincs visszakérdezni: eddig miért nem tettétek, Hunor? Eddig hol voltatok?

Total
0
Megosztás
Előző hír

Magyarellenes rágalmak régen és most

Következő hír

Késő őszi tél

Related Posts
Total
0
Megosztás