A karácsony utáni magyar sajtóhírekben nagy teret kapott, hogy államfői kegyelemben részesült a Budaházy-ügy hét vádlottja, miután Novák Katalin köztársasági elnök aláírta az érintettek kegyelmi kérelmeit.
Mint ismert, Budaházy Györgyöt 17 év fegyházra, további 14 vádlottat pedig összesen több mint száz év szabadságvesztésre ítélt terrorcselekmény és más bűntettek elkövetése miatt a budapesti Fővárosi Törvényszék idén márciusban. „Vérlázító, ahogy a Budaházy-ügyet kezelték a bíróságok” – nyilatkozta az egyik legismertebb, legtekintélyesebb magyar újságíró, Kondor Katalin. Ő és ifj. Hegedűs Loránt lelkész-politikus, valamint a vádlottak családtagjai december 11-én jártak a Sándor-palotánál, hogy elvigyék az elítéltek kegyelmet kérő levelét a köztársasági elnöknek.
Kondor Katalin rádiós és televíziós újságíró, a Budaházy-bizottság az Igazságtételért (BBI) nevű civil társaság alapítója most üdvözölte, hogy hét vádlott kegyelmet kapott, ugyanakkor sajnálatosnak tartja a bíróságok jelenlegi működését. Mint mondta, a köztársasági elnök is elismerte közleményében, hogy változtatni kell a bíróságok gyakorlatán, mert tevékenységük adott esetben vérlázító.
Kondor nemcsak a Budaházy-ügy miatt, de sok tapasztalattal a háta mögött állítja, hogy a jogalkotásra nézve szégyen, ami ebben az ügyben történik. „Magyarország a bíróságok tekintetében tényleg nem jogállam, mert ezt a jogász szakmát gyakorlók akadályozzák” – fogalmazott. Rámutatott, nehéz feldolgozni, hogy míg Budaházyék a börtönben vannak, Gyurcsány Ferenc és csapata szabadlábon, de mint mondta, számos más indokolatlan esetet is látunk, hiszen egy válóper is elhúzódhat évekig. A volt televíziós és rádiós műsorvezető szerint Novák Katalin jogosan mutatott rá, hogy a bíróságok működése nem hatékony, és érthetetlen, hogy miért nyúlik el ilyen hosszúra az ügy lezárása. „Budaházy Györgyék példátlanul szigorú büntetése súlyos támadás a magyar emberek igazságérzete ellen és felháborító a hosszú évekre elnyújtott késlekedés. Mondják, hogy a magyar társadalom jogásztársadalom, de ehhez az igazság keresése is hozzá tartozna, nem csak a létszám” – zárta véleményét Kondor Katalin.