Kormánybuktatásra készül a román ellenzék

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványának benyújtását az indokolja, hogy az AUR megítélése szerint a Bolojan-kormány gazdasági teljesítménye gyenge. Az egymást követő három negyedéves gazdasági visszaesés, a reáljövedelmek csökkenése és a nyugdíjak befagyasztása objektív alapot teremt az indítványhoz.

A párt szenátusi frakcióvezetője, Petrișor Peiu. szerint az indítványt május 13-a körül nyújtanák be, amikor már hivatalos adatok támasztják alá a gazdaság zsugorodását. Az indítvány nem köthető a kormánykoalíción belüli feszültségekhez vagy a Szociáldemokrata Párt (PSD) esetleges elégedetlenségéhez, hanem a Bolojan-kormány teljes tevékenységét veszi célba. A frakcióvezető hangsúlyozta, hogy pártja nem a koalíción belüli politikai házasság konfliktusaihoz igazítja lépéseit, hanem a kormány közpolitikáit bírálja. Emlékeztetett, hogy az AUR alternatív kormányprogrammal rendelkezik, és ennek alapján kéri majd a parlament támogatását.

Peiu szerint a PSD elégedetlenségének okai nem tartoznak az AUR-ra, és a szociáldemokraták – ha akarnák – saját bizalmatlansági indítványt is benyújthatnának, hiszen ehhez elegendő szavazatuk van. Vagy esetleg simán kiléphetnének a monstruózsu nágypárti koalícióból.

Egyébiránt ha a Szociáldemokrata Párt (PSD) megbuktatja a kormányt, nem számíthat a Mentsétek meg Romániát Szövetségre (USR) az új kabinet alakításáról szóló tárgyalásokon – jelentette ki ma a parlamentben Ștefan Pălărie. Az USR szenátorát arról kérdezték az újságírók, hogy mi az USR terve arra az esetre, ha a PSD az április 20-i belső szavazáson a kormányból való kilépés mellett dönt. A politikus elmondta, hogy ha ez bekövetkezik, a PSD-nek vállalnia kell a felelősséget. Megjegyezte: a PSD és az AUR együtt kényelmes többséggel rendelkezik, ha a szociáldemokraták más kormányt és más kormányfőt akarnak. „Ebben az esetben a PSD ölelkezzen össze az AUR-ral, és menjen vele kormányra” – jelentette ki.

A jelenlegi kormánykoalíció negyedik tagja, az RMDSz viszont nem aggódik: Kelemen Hunor szerint reális esély van a PSD és a PNL megbékélésére. Úgy véli, mindig van remény és esély a kompromisszumra, mert a koalíciónak folytatnia kell a munkát. Nem mondta ki, de éreztette: egyik párt sem hagyná ott önként és dalolva a „húsosfazakat”…

Total
0
Megosztás
Előző hír

Betörtek a kilakoltatók a nagyváradi premontrei rendházba

Következő hír

Jánó Mihály új könyvének bemutatója

Related Posts
Total
0
Megosztás