Különleges ritkaságok a Nemzeti Múzeum gyűjteményéből Erdélyben

A Magyar Nemzeti Múzeum a saját kiállításain túl sok együttműködésben is részt vesz, így a világ több pontján más intézményekkel közösen különleges és ritka kiállításokat valósít meg. Igazi kuriózumnak számít a jelenleg a Csíki Székely Múzeumban látható Fejedelmek aranya. Uralkodói reprezentáció Erdélyben című tárlat, amelyhez igazi műtárgyritkaságokkal járult hozzá a Nemzeti Múzeum.

A magyarországi múzeum régész-numizmatikusa, Tóth Csaba, a kiállítás egyik kurátora szerint a nemzeti közgyűjteményéből Csíkszeredába vitt 73 db arany és 13 db ezüstpénz zöme világviszonylatban is különleges ritkaságnak számít. Az utolsó szuverén erdélyi fejedelem, Apafi Mihály (1632–1690) százszoros és ötvenszeres súlyú dukátjai csupán egyetlen példányban maradtak fenn, ahogy csillag és félhold alakú aranypénzei is. A pénzérmék mellett a kiállított műtárgyak különleges csoportját képezik a Nemzeti Múzeum Ötvösgyűjteményéből származó, ún. pogány pénzes edények.

A német és erdélyi műhelyekből származó, eredeti, illetve öntött érmékkel díszített ötvöstárgyak divatja a 16–17. században élte virágkorát. A Nemzeti Múzeum Fegyvertárából került a kiállításra egy 16. századi huszárfélvért sisakkal, továbbá egy 17. századi díszsodronying, egy díszszablya, egy hegyestőr, két díszbuzogány, egy vadászkarabély, valamint egy szarvasagancsból készült gazdagon díszített lőportartó. A Magyar Pénzmúzeumból érkezett 195 db ezüstpénz és 13 db verőtő, az Iparművészeti Múzeumból ötvöstárgyak és fegyverek, a kolozsvári Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeumból szintén fegyverek és ötvöstárgyak, a Csíki Székely Múzeum okleveleket adott, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum pedig egy utazóórát. A Magyar Nemzeti Múzeum a műtárgyakon kívül biztosította a vitrinek egy részét, és jelentős szerepe volt a feladatok és együttműködések összehangolásában is.

A Fejedelmek aranya – uralkodói reprezentáció Erdélyben címet viselő kiállítás valóságos kincsek tárháza, amelyhez hasonlót korábban nem láthatott a székelyföldi közönség. A tárlat Erdély fejedelemségkori történetét mutatja be a reprezentáció tematikáján keresztül. A korabeli pénzek ábrázolásaiból kiindulva a Csíki Székely Múzeumban több száz veret mellett különböző díszfegyverek, buzogányok és kiemelkedő értéket képviselő ötvöstárgyak is bemutatásra kerülnek. A kiállítás gazdag anyaga alátámasztja az Erdélyi Fejedelemség korabeli gazdasági és hatalmi potenciálját és a korszak divatját egyaránt.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Románia mint „jóléti állam”…

Következő hír

Célkeresztben az etnikai politizálás

Related Posts
Total
0
Megosztás