Lavinaveszély a Déli-Kárpátokban

Majdnem két méter vastag a hóréteg a Fogarasi-havasokban, a 2034 méteres magasságban lévő Bulla-tónál – közölte a Szeben megyei meteorológiai centrum az Agerpresszel.

A szakemberek figyelmeztetnek, hogy a térségben fennáll a közepes és nagy méretű lavinák kialakulásának veszélye. A Bulla (vagy Bulea/Bullea) nevű hegyvidéki tó (aminek a románok Trianon után a Bîlea nevet adták, a Román Akadémia tudománytalan, politikai hátterű és máig vitatott 1993. február 17-i döntése óta pedig a Bâleanak írnak) nevet ebben az időszakban kizárólag drótkötélpályás felvonóval közelíthető meg.

Négy meteorológiai állomásnál mértek egyméteresnél nagyobb hóréteget: a Bulla-tónál 198 cm, a Bucsecs-csúcson (vf. Omu) 150 cm, a Kelemen-havasokban lévő Nagy-Kövesen (vf. Pietrosul Călimanilor) 106 cm, a Szárkő-hegység azonos nevű csúcsán (vf. Țarcu) 105 cm hó rakódott le.

Visszatérve a Bulla-tóra nevére: a toponim – amely egyszerre jelöli a hegyi tavat, a vízesést és ott lévő menedékházat – eredete a múlt homályába vész, annyi bizonyos, hogy lejegyezve elsőként az 1700-as években jelent meg németül: Bulleasee, illetve Buleasee alakban, a turisták által akkoriban „felfedezett” tó neveként. De mivel mindig is a Magyar Királyság területén helyezkedett el, 1918 előtt soha sehol nem szerepelt sem Bâleaként, sem Bîleaként. Az Osztrák-Magyar Monarchiában készült térképeken, a Trianon előtt megjelent írásokban, továbbá az angol és német nyelvű bédekkerekben Bulea- vagy Bullea-tóként, ugyanakkor Fogaras vármegye magyar nyelvű térképein és leírásaiban Bulla-tóként szerepel az Alsóárpási járásban található tengerszem, patak és az azon lévő vízesés.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Szemben a nemzeti érdekekkel

Következő hír

Létrejött az EMSZ keretei közt működő Reform Műhely

Related Posts
Total
0
Megosztás