Már négyféle színű székely nyúl létezik

Egy picike hargitai faluban, Csíkpálfalván él feleségével, Brigittával, nyolcéves fiával, Ogmánddal és ötéves lányával, Tegzával Rákossy Zsigmond. Nyulak mellett tartanak juhokat, tyúkokat és kutyákat – írja a budapesti Ripost nyomán a Magyar Nemzet.

Rákossy Zsigmond gyermekei úgy nőnek fel, hogy közelről látják az állattartás és tenyésztés mindennapjait. Kiskutyák, csirkék, vagy a bárányok váltogatják egymást a gyerekek aktuális kedvenceinek toplistáján, és olyan is megesik, hogy a nyúlpajták kitakarítása volt a gyerekek számára a legizgalmasabb tevékenység az udvaron – írja a Ripost, a Fanny magazint idézve. Rákossy Zsigmond már gyermekkorában szeretett eljátszani a gondolattal, hogy mit mivel lenne érdemes keresztezni a lehető legszebb utódok érdekében. Az állatorvosi egyetem elvégzése után vált igazán komollyá ez a szenvedélye, amikor a vizsgadolgozata témájaként a házinyúl egy új színváltozatának létrehozását tűzte ki célul.

Székelyföldön, egész pontosan a Csíki-medencében fellelhető parlagi populációval sikerült létrehozni az úgynevezett szallander színt, ezért a férfi úgy döntött, egy új fajtát alkot a különleges szín köré – magyarázza Rákossy Zsigmond, majd hozzáteszi, így született meg a székely nyúl.

A férfi elhivatott volt, hogy felhívja a figyelmet a helyi értékeikre, és hogy egy olyan fajta szülessen, ami jól alkalmazkodik az ottani körülményekhez. „Szerettem volna bebizonyítani, hogy nem csak Franciaországban és Németországban lehetséges az adott vidékről elnevezett juh-, nyúl-, vagy szarvasmarhafajtát létrehozni, hanem mi is képesek vagyunk rá, ha igazán akarjuk. Sokszor nagyon kishitű a székely ember, többek között nekik is szerettem volna példát mutatni” – fogalmazott Rákossy Zsigmond.

A székely nyúl legfeltűnőbb tulajdonsága a különleges, árnyalt rajzolata és színe. Már négy változata van: fekete, havanna, kék és lila. Közepes méretűnek számít, ideálisan 5 és 6,5 kiló között mozog. „A kislányom nevezte el NyülNyülnek” – meséli a férfi a székely nyúl becenevének eredetét. Hozzáteszi: „A nyulakkal kapcsolatban az a célom most, hogy hivatalosan is elfogadják a lila szallander színt, és szeretnénk részt venni a következő Európa-kiállításon.”

 

Total
0
Megosztás
Előző hír

Jeles nap a mai

Következő hír

Az USA nekirontott Magyarországnak

Related Posts
Total
0
Megosztás