Óvoda az ezeréves határon

Magyar állami támogatással épült óvodát adtak át csütörtökön Székelyföld egyik legkeletibb településén, Kommandón. A Papolc határában lévő hegyvidéki telep és környéke a trianoni diktátumig Háromszék vármegye Orbai járásához tartozott.

A római katolikus egyház által 125 millió forintból felépített 340 négyzetméteres alapterületű épület két óvodai csoportnak ad otthont, ugyanakkor szabadidős központként is működik és nyári táborok szervezését is lehetővé teszi.

Az óvodaavatón mondott beszédében Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára megemlítette: a Budapesttől mintegy 800 kilométerre fekvő Kommandó egykor határvidék volt, őrizte a hazát, a nemzetet és a gyönyörű hegyvidéket. Úgy vélte, hogy az új létesítmény is a közösség őrző szerepét erősíti. Általa őrizhetik a gyermekek a nyelvet, a kultúrát és a keresztény hitet.

Az államtitkár a békesség megőrzését tekintette a kor legfontosabb parancsának. „Látjuk, mi történik a világban. Sokan hogyan próbálnak háborút szítani. Annak azonban mindig a pusztulás, a szomorúság és a szenvedés a következménye” – jelentette ki. Hozzátette. Meg kell őrizni a békességet a közösségben, a családban, valamint az egyházak és nemzetek között is.

A kommandóiak nevében Kocsis Béla polgármester mondott köszönetet a magyar kormánynak a többfunkciós létesítményért, mely – mint fogalmazott – egyaránt szolgálja az egyházat és a közösséget.

A háromszéki település az egykor itt székelő határőr kommandóról kapta a nevét, a székely határőrség megszervezésének idejében, amikor – mivel itt húzódott a Magyar Királyság keleti országhatára – területén határőrállomás (németül: Commando, Grenzkommando, Grenz-kommando) működött, ahol háromszéki katonák szolgáltak. A határ maga sokkal délebbre és keletebre a Kis-Bászka folyó menti Székelyó alatt, a Csihányos (1602m) alatt és a Górhavas (1789 m) gerincén húzódott. Régen Kommandó Gyulafalva külterületi lakott helye volt, majd 1910 után a két telep egybeolvadt. 1925 és 1930 között önállósult hegyi településsé Kommandó.

A tengerszint fölötti több mint ezer méteres magasságban fekvő hegyvidéki faluban mintegy ezren élnek, a lakosság 94 százaléka vallotta magát magyarnak a legutóbbi népszámláláson. A település nevének írásmódja sajnálatos módon nem egységes: hol Komandó (a múlt századfordulón Komándó), hol Kommandó.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Székely darab össznemzeti tálalásban

Következő hír

Csökkenőben a tengeri incidensek száma

Related Posts
Total
0
Megosztás