Újra eredeti helyén áll a székelyföldi Gyergyószentmiklós egyik történelmi és vallási jelképe, a Szárhegyi (ma Nicolae Bălcescu) út és a Tűzoltó utca sarkán lévő kőkereszt. Az egykor a város határát jelölő keresztet fél év után állították vissza, miután január elején egy balesetező autó kidöntötte.
Az elmúlt hónapok alatt sokan várták, egyesek egyenesen követelték a visszaállítását, mert semmiképp nem szerették volna, ha a kereszt a múzeumban marad, ahol a baleset után mindeddig őrizték. Pár hete a legalább 200 éves határjelző megdőlt talapzatát egyenesítették ki, szerdán pedig a kereszt is visszakapta régi helyét – és méltóságát. A helyi sajtó úgy tudja, hogy előtte való nap a keresztet elszállították el a gyergyószentmiklósi múzeumból a mellékgazdasághoz, ahol megtisztították, majd egy szakember ragasztotta meg az eltört szárát.
Len Emil, Gyergyószentmiklós alpolgármestere örömét fejezte ki, hogy végre sikerült ezt elérni, ő már korábban szerette volna, de a visszaállítást eddig számos tényező hátráltatta – ezekről azonban nem óhajtott részletekbe bocsátkozni.
A kereszt visszahelyezése kapcsán a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésében Bajkó László gyergyószentmiklósi önkormányzati képviselő (Szabad Emberek Pártja) azt írta, hogy Csergő Tibor András RMDSZ-es polgármester akarata ellenére, az ő távollétét kihasználva kellett ezt megtenni. A szintén RMDSZ-es Len Emil erre a felvetésre semmilyen formában nem kívánt reagálni, és nem erősítette meg azt az értesülést sem, hogy a kereszt visszaállítása a közvélemény nyomására és az ő saját költségén valósult meg végül.
(Fotó: Gergely Imre)