Rekordnézettséget ért el Erdélyben a Most vagy soha! című film, három nap alatt 11 ezren látták – közölték kedden az MTI-vel a film romániai forgalmazói, a Taylor Projects és A Vándormozi.
Mint közleményükben kiemelték, a Most vagy soha! ezzel megelőzte a Romániában az eddigi legnagyobb nyitóhétvégi nézettséget produkáló magyar filmet, a Semmelweist.
Az 1848-as forradalomról szóló alkotás más filmekhez képest is előkelő helyezést ért el az erdélyi mozikban. A Cinemagia.ro által közzétett legfrissebb romániai szakágazati statisztikák szerint a múlt pénteken bemutatott filmek rangsorában a 11 ezer nézővel a második lett. A Most vagy soha! a romániai mozikban megtekinthető összes film rangsorában is dobogós helyen áll, nyitóhétvégéjén a harmadik legnézettebb film lett.
A Magyarországon kemény balliberális ellenérzéssel, durva kritikákkal, de minimum fanyalgással fogadott, hatmilliárd forintnyi közpénzbe került filmet március 15-től vetítik több erdélyi városban. Az alkotást a forgalmazók olyan partiumi és erdélyi településekre is eljuttatták, ahol nem üzemel mozi.
Az 1848. március 15-én játszódó magyar történelmi kalandfilmben a főszereplő Berettyán Nándor (Petőfi Sándor) és Mosolygó Sára (Szendrey Júlia) mellett kiemelt szerepben látható Koltai-Nagy Balázs (Jókai Mór), Fehér Tibor (Vasvári Pál), Horváth Lajos Ottó (Farkasch, a titkosügynök), Jászberényi Gábor (Meyer, a rablóvezér), Lukács Sándor (Ignaz von Lederer tábornok), Nagy Sándor (Emich Gusztáv) és Szerednyey Béla (Landerer Lajos) is. A film rendezője Lóth Balázs, forgatókönyvírói Kis-Szabó Márk, Rákay Philip és Szente Vajk. Producerei: Fülöp Péter, Csincsi Zoltán, Kriskó László és Rákay Philip. Operatőre Dobos Tamás, zenéjét Gulya Róbert szerezte.
A budapesti balliberális portál, az Index.hu megszólaltatta Hermann Róbert történészt, akinél állítólag kevesen ismerik jobban az 1848-as forradalom és szabadságharc legapróbb részleteit is, s aki Orbán Viktor osztálytársa volt a székesfehérvári gimnáziumban. A március 15. alkalmából Széchenyi-díjjal kitüntetett kutató történészként lesújtó kritikát fogalmazott meg a Most vagy soha! című filmről. Szerinte nem az a baj, hogy az alkotók fikciós kalandfilmet csináltak a forradalom huszonnégy órájából, hanem az, hogy a munkához nem álltak hozzá kellő professzionalizmussal. Hermann szerint a film egy 19. századi népszínmű, egy hollywoodi blockbuster és egy 50-es évekbeli szovjet partizánfilm sajátos hibridje, amihez dilettáns módon viszonyult a díszlettervező, az öltöztető és a kellékes egyaránt.
Másokat viszont az zavart a filmet nézve, hogy Vasvári Pálból amolyan Casanovát próbáltak kreálni az alkotók. Júlia és Farkasch küzdelmében meg az Egri csillagokból Vicuska és Juumurdzsák viaskodásának gyenge paródiáját vélték felfedezni…