Választási megállapodást kötött a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) a két kisebbik erdélyi magyar párttal, az Erdélyi Magyar Szövetséggel (EMSZ) és a Magyar Polgári Erővel (MPE) szerdán Kolozsváron – adta hírül az MTI.
A 2024-ben tartandó négy romániai választásra vonatkozóan az RMDSZ külön-külön megállapodást kötött a két kisebbik erdélyi magyar párttal, azaz nem született hárompárti egyezmény. Kelemen Hunor RMDSZ-elnök Zakariás Zoltán EMSZ-elnökkel, illetve Kulcsár-Terza Józseffel, a nemrég bejegyzett fantompárt, az MPE megbízott elnökével írt alá megállapodást.
A romániai parlamenti párt elnöke sajtónyilatkozatában elmondta: az európai parlamenti (EP) és a romániai parlamenti választáson egységet kell felmutatni az erdélyi magyar közösségnek, míg az önkormányzati választásokon marad a verseny. Az együttműködéssel megtették a szükséges lépéseket ahhoz, hogy az erdélyi magyar közösség 2024-ben a választások győztese legyen. Ez szükséges, de nem elégséges, mondta Kelemen, jó mozgósításra van szükség, ugyanis várhatóan magas lesz a részvétel, és a magyar részvétel arányaiban azonos kell legyen a többségivel.
A megállapodások értelmében az RMDSZ EP-képviselőjelölti listáján az EMSZ a 4., míg az MPE az 5., azaz nem befutónak számító helyen indíthatja jelöltjét, és továbbiakat is javasolhat. Az EMSZ Szilágyi Zsoltot javasolja a 4. helyre, de még az is erősen kétséges, hogy június 9-én az RMDSZ-lista megkapja az összszavazatok 5%-át ahhoz, hogy egyáltalán bárkit az Európai Parlamentbe küldhessen.
Az ősszel esedékes romániai parlamenti választásokon az RMDSZ listáján befutó helyet biztosítanak a két kisebb magyar párt jelöltjeinek, de itt is feltételes módban kell beszélni, mert nincs rá garancia, hogy az RMDSZ megugorja a bejutási küszöböt, hiszen jelenleg is csak 3,9%-os a mért támogatottsága. Az államelnöki választásokról való együttműködésről június 9-e után döntenek, de ennek nincs különösebb jelentősége.
A június 9-i helyhatósági választásokon Szatmárnémetiben és Szatmár, valamint Maros megyében a két kisebbik magyar párt is az RMDSZ jelöltjeit, míg Marosvásárhelyen Soós Zoltán papíron független polgármesterjelöltet támogatja. A későbbiekben helyi koalíciókról, az együttműködés más módozatairól is döntés születhet a helyi igényeknek megfelelően.
Az EMSZ-szel kötött megállapodás szerint a helyi koalíciókról kétpárti vegyesbizottság dönt, míg az MPE jelöltjei akár felkerülhetnek az RMDSZ önkormányzati képviselőjelölti listáira befutó helyen, hiszen ennek a pártnak nincs szervezeti kiépítettsége sehol Erdélyben.
Az aláírást követő sajtótájékoztatón többnyire különféle kampányszlogenek hangzottak el, ám egy újságírói kérdés azt firtatta, hogy miért nem hárompárti megállapodás született. Kelemen erre azt mondta: mivel a tárgyalások külön-külön zajlottak, a megállapodást is külön-külön írták alá, de a cél mindkét esetben ugyanaz: az országos ügyekben egység, az önkormányzatiakban verseny. Zakariás is diplomatikusan fogalmazott, a közös célokat hangoztatva, míg Kulcsár-Terza elismerte: az EMSZ ellenkezése miatt nem jött létre hárompárti megállapodás, és udvariatlan megjegyzéseket engedett meg magának az Erdélyi Magyar Szövetségnek címezve.