Az Országos Statisztikai Intézet szakszervezete (SINSB) csütörtökön felszólította a bukaresti hatóságokat, hogy vessenek véget az intézményben a rokoni, baráti van más személyes érdekeken alapuló vezetői kinevezéseknek, és sürgősen menesszék a tisztségükre alkalmatlan személyeket.
A szakszervezet bejelentette, hogy a Közigazgatási Szakszervezetek Országos Szövetségével (FNSA) együtt tájékoztatni fogja a statisztikai intézetben észlelt nepotizmusról a miniszterelnök ellenőrző testületét.
Közleményük szerint az elmúlt években – beleértve már az idei évet is – olyan személyeket neveztek a vezetőségbe, akik korábban más igazgatóságokon dolgoztak vagy nemrégiben helyeztek át az intézményhez. „Komoly működési zavarokhoz vezetett az intézményben a statisztikában járatlan emberekből álló klikk” – vádol a szakszervezet. Közleményük szerint a román állam egyik nagy presztízsű intézményének jövője forog veszélyben a jelzett rendelleneségek miatt.
A szakszervezet bejelentette: a statisztikai intézet elnökének érdektelensége, a statisztikusi szakma iránti tisztelet hiánya és a köztisztségek semmibe vétele miatt a FNSA-val egyeztetve tiltakozó akciókat tervez.
A protest azért kölönleges, sőt szenzációs, mert Romániában a nepotizmus és a kontraszelekció – a korrupcióval egyetemben – egyfajta állam- és társadalomszervezési elv, sőt valójában feltétel. Akár az állam összeomlásával is járna, ha hirtelen megszűnne a titkosszolgálatok által is felügyelt, sőt irányított „kapcsolati szisztéma”.
Ugyanakkor a szakszervezeti mozgalom ocsúdása kevéssé tűnik hitelesnek, hiszen a munkavállalói érdekvédelem az elmúlt három évtizedben gyakorlatilag a politikai pártok és hatalmi érdekek zsoldjában állt. A nepotizmus és kontraszelekció elleni berzenkedés csak arról szólt, hogy „a te embereid helyett az én embereimet” kellene helyzetbe hozni – s ezen attitűd a romániai magyar közösségre is jellemző volt.