Kevesebb mint hatmillió romániai munkavállaló fizet jövedelme 10 százalékának megfelelő hozzájárulást, hogy 16 millió ember egészségügyi ellátását biztosítsa – állítják egy alapos elemzésre támaszkodva az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) képviselői.
Pontosabban 16,3 millió biztosított és további 3,7 millió egészségügyi minimálcsomagban részesülő emberre kevesebb mint 6 millió munkavállaló jut Romániában, ők biztosítják befizetéseikkel az egészségügyi szolgáltatások költségének mintegy 70 százalékát.
A 16,3 millió biztosítottból körülbelül 3,6 millió 19 év alatti gyermek, és több mint 4,8 millió 60 év feletti személy. A 19 és 60 év közötti közel 8 millió ember közül körülbelül 6 millióan fizettek hozzájárulást az egészségbiztosítási rendszerbe, vagyis kétmillióan egyetlen fityinget sem. Erre a tényre is fel akarják hívni a közvélemény figyelmét a szakszervezetiek azzal, hogy holnap, a május 13-ára a kormánypalota elé vonulnak tüntetni. A demonstráció fő szlogenje: „A munka és a dolgozók tiszteletet érdemelnek! A romániai munkavállalók nem akarnak többé kísérleti nyulak lenni az adóügyi intézkedésekhez!”
Az említett elemzésből az is kiderül, hogy a romániaiak 5,2 százaléka az elmúlt évben nem jutott egészségügyi ellátáshoz a finanszírozási gondok, a túl hosszú várólisták miatt, vagy mert az egészségügyi intézmény túl nagy távolságra van lakhelyétől, és ez a helyzet évről évre romlik, az arány kétszerese az európai átlagnak.
A GDP-hez (bruttó hazai termék) arányítva Románia biztosítja az egészségügyi rendszer leggyengébb finanszírozását az Európai Unióban. 2021-ben Románia megközelítőleg a GDP 5,4 százalékát fordította az egészségügyre, míg az európai országok ennél sokkal jelentősebb finanszírozást biztosítanak. „2023-ban az egészségbiztosítási alap bevételei a GDP mintegy 3,7 százalékát tették ki. Az Eurostat szerint egyetlen európai ország sem biztosít 5,5 százalék alatti finanszírozást a kötelező egészségbiztosítási rendszer számára. Európai szinten a munkavállalók az egészségbiztosítási rendszer finanszírozásának csak kis részét, általában a bevételek mintegy egyharmadát biztosítják. Romániában a munkavállalók az egészségbiztosítási alap teljes bevételének 69 százalékát biztosítják” – nyomatékosítja a BNS.
Az Országos Szakszervezeti Tömb 29 tagszervezetével együtt hétfőn 10 órára hirdette meg tiltakozó akcióját a kormány épülete elé. A kormánypalota előtti nagygyűlést követően a tüntetők a gazdasági, a munkaügyi, majd a pénzügyminisztérium székhelye elé vonulnak.
Eközben a magyarországi ellenzék egyik hangadója, Dobrev Klára EP-képviselő azzal a hazugsággal traktálja a közvéleményt, hogy Romániában már jobb az élet, mint Magyarországon. Vele egybehangzóan fényezi a romániai közállapotokat és ócsárolja a budapesti kormányzatot a Kolozsváron szerkesztett neomarxista portál, a Transtelex.ro is.