Bihar megye székhelyének polgármestere, Florian Birta (Nemzeti Liberális Párt) és a román kormány fejlesztésekért, közberuházásokért és közigazgatásért felelős minisztere, Cseke Attila (RMDSZ) hétvégén tartott közös sajtótájékoztatójukon egyes nagyváradi iskolákban várható „felfordulásokról” számoltak be.
A kimondottan kampányízű tájékoztatón legfőképpen olyan nagyváradi iskolák megújításának ígéretét helyezték reflektorfénybe, amelyek többé-kevésbé magyar érdekeltségűek. A belvárosi Szacsvay Imre Általános Iskola teljesen magyar tannyelvű, amelyet úgy duzzasztottak föl az elmúlt években RMDSZ-es közreműködéssel, hogy a város különféle negyedeiben működő általános iskolákból „elszippantották” a magyar tagozatokat. A sokat kritizált iskolakoncentrációval azt érték el, hogy a Szacsvay-iskola megerősödött ugyan, tanulóhiánnyal sem küszködik, ám a gyermekek és oktatóik három épületet laknak be, a város különböző részein. A Szaniszló utcai főépület felújítása már az idén elkezdődött, az 5 millió lejre becsült beruházásnak 2022 májusáig kell lezárulnia. A tatarozás ideje alatt az itt működő osztályokat elköltöztették ide-oda, de a jelek szerint akkor sem lesz nyugalom a Szaniszló utcai iskola körül, amikor a felújítás lezárul (ha egyáltalán lezárul). Ugyanis a két politikus együtt jelentette be most, hogy a főépület mellett ingatlanokat bontanak le, s a felszabaduló területen újabb iskolaépületet, laboratóriumokat, kantint és sporttermet húznának fel, sőt egy blokkházat is.
Ez a projekt méltán viselhetné a „rablott holmi csinosítása és bővítése” címet, ugyanis a Szaniszló püspök (ma Eminescu) utcai patinás ingatlant a római katolikus egyháztól vette el a kommunista állam annó. A Szent László Koldusápoló és Fiúgyermek Menedékház Winkler József püspök kezdeményezésére 1886-ban jött létre, és a vincés nővérek működtették. A Nagyvárad belvárosában álló, eredménytelenül visszaigényelt épület a 19. század elején épült eklektikus stílusban. A Bihar megyei Törvényszék 2018 októberében utasította el jogerősen az ingatlan visszaszolgáltatását. Az udvarán ma is ott áll használaton kívül a múlt századelőn épült neogótikus kápolna, amelyet a körbeépítésekkel lassan láthatatlanná tesznek.
Hasonló projektcímet kaphatna az ugyanazon az utcán lévő, kéttagozatos Mihai Eminescu Főgimnázium tervezett teljeskörű felújítása is. A premontrei szerzetesrendtől elbitorolt impozáns tanintézetet és rendházat – amelynek kertjét és udvarát már sajátjaként építi be és hasznosítja az önkormányzat – immár közösen tatarozza majd a város és a minisztérium. Ötvenmillió lejt kívánnak majd költeni a premontrei rend által hiába visszaigényelt, „jogállami keretek között” véglegesen ellopott holmi csinosítására. „A lehető legrövidebb időn belül kiírjuk a versenytárgyalást ennek az iskolának a felújítására, amely jelen pillanatban nem néz ki túl jól, és sürgős felújításra van szükség ahhoz, hogy a diákok civilizált és európai körülmények között tanulhassanak itt” – nyilatkozta a polgármester. A fejlesztési minisztérium egy sporttermet is épít a nagyobb részt román tannyelvű gimnáziumnak, nyilván az iskola mögötti, szintén a római katolikus szerzetesrendtől elcsaklizott telekre.
A miniszter ismételten beígérte, hogy teljes körű felújításon megy majd át az Ady Endre Gimnázium, a beruházás költségvetése elérheti a 65 millió lejt, és a teljes összeget a fejlesztési tárca biztosítja. Állítása szerint már zajlik a versenytárgyalás keretében benyújtott ajánlatok kiértékelése – ami a politika tolvajnyelvén azt is jelentheti, hogy évekbe telhet a különféle óvások, perek és előkészületek kifutása, nem is beszélve a majdani építőtelep okozta felfordulásról. A történeti hűség kedvéért kell megemlíteni, hogy ez a magyar tannyelvű román állami iskola az Orsolya-rend 250 éves ingatlanát használja, amit az évszázadok során bővítgettek és csinosítgattak, de teljes felújításon sosem esett át. Az államosított ingatlant a női szerzetesrend visszakapta ugyan 1989 után, de mivel Váradon nincsenek jelen az orsolyiták, adminisztrálását a római katolikus püspökségre bízták, amely vélhetően csak névleges birtokolja az impozáns főutcai épületegyüttest, hiszen ha a román állam nem tekintené a sajátjának, aligha költene rá egyetlen lejt is…
A váradi önkormányzat a német tannyelvű Friedrich Schiller Gimnázium Sándorffy (ma Shakespeare) utcai főépületének felújítását is tervbe vette, a hivatalos tájékoztatás szerint a 6 millió lejesre becsült beruházást a fejlesztési minisztérium is támogatja majd valamivel.