Németországban csütörtökön sorakoztak fel utolsó alkalommal miniszterekként a német szabaddemokraták (FDP) politikusai a berlini elnöki rezidencián. Miután Olaf Scholz (SPD) kancellár a pártelnökük, Christian Lindner menesztése mellett döntött, a német kormánykoalíció szétesett, a szabaddemokrata miniszterek pedig lemondtak.
A közlekedésilámpa-koalíció néven elhíresült hárompárti német kormány szerda este omlott össze. A fő nézeteltérést az okozta, hogy nem tudtak megállapodni a hatalmas költségvetési hiány kezelésében. Olaf Scholz szociáldemokrata kancellár az adósságfékek felfüggesztését kérte a pénzügyminisztertől, aki inkább lemondott, minthogy teljesítse a kérést. A távozó Christian Lindner csütörtökön már a jobboldali Kereszténydemokrata Unió (CDU) álláspontját hangoztatta, hogy nem szabad januárig várni az előre hozott választásokkal, hanem azonnal cselekedni kell. „Országunk számára a helyes döntés az azonnali bizalmatlansági indítvány lenne és az új választások kiírása. A demokráciában senkinek sem szabad tartania a választóktól” – fogalmazott a menesztett német pénzügyminiszter, Christian Lindner.
Eközben az Alternatíva Németországért (AfD) bejelentette: készen állnak a választásokra. A párt társelnöke emellett élesen bírálta az összeomló német kormányt. „A közlekedésilámpa-koalíció vége épp olyan méltatlan volt, mint ahogyan kormányoztak. Teljesen érthetetlen az, ahogy egymásnak estek, gondolkozás nélkül. Épp így kormányoztak három éven keresztül, ellentétesen azzal, mint ahogy a választók szerették volna. A koalíció felbomlása volt az egyetlen logikus kimenetel” – mondta Alice Weidel.
A kisebbségbe került német kormány tervei szerint a bizalmatlansági indítványról januárban szavazhat a berlini parlament, az előre hozott választásokat pedig legkésőbb márciusban tarthatják meg.
A német kormányválság árnyékában Olaf Scholz kancellár fogta magát, és Budapestre utazott, hogy részt vegyen az EU-csúcson. Ma reggeli sajtótájékoztatóján azonban nem a saját bukásáról, hanem az uniós összetartás fontosságáról beszélt, a globális kihívásokról, az Ukrajna melletti kiállásról, Oroszország agressziójáról stb., kínosan kerülve a németországi kormányválság témáját.