A székely szabadság napja alkalmából az idén Marosvásárhely helyett Sepsiszentgyörgyön, a turulmadár-obeliszknél tartott megemlékezést március 10-én a Székely Nemzeti Tanács.
Az SZNT elnöke, Izsák Balázs a sepsiszentgyörgyi turulszobor mellett kijelentette: ha egy közösség élni akar, megszervezi önmagát. Beszédében hangsúlyozta: a székelységnek van elképzelése a jövőjéről. Ezért indította el a nemzeti régiók európai polgári kezdeményezését, ezért tett javaslatot a székely személyi kártya bevezetésére, mely megalapozza az önszerveződést, valamint utat nyit a székely nemzeti konzultáció és belső választások felé.
„Ha megteremtjük Székelyföld regionális önkormányzását, közelebb leszünk az autonómiához, ahhoz, hogy Székelyföld autonómiastatútuma alapján közhatalommal is felruházza a román parlament ezt a testületet” – jelentette ki Izsák Balázs.
Az ukrajnai háborúra utalva nyomatékosította: Székelyföld területi autonómiája csak a béke és a biztonság körülményei között valósítható meg. „Csak ezen körülmények oszlathatják el a gyanakvás szellemét egy olyan tiszta és demokratikus ügyben, mint Székelyföld jövőjének ügye” – fogalmazott.
A havazásban tartott rendezvényen felolvasták Szili Katalin miniszterelnöki megbízott beszédét. A politikus úgy vélte: a székely szabadság napja egyfelől a hatalom elnyomását elszenvedőknek a napja, másfelől viszont annak az ünnepnapja, hogy a székelység a reménytelennek látszó célokat is képes elérni. A székelység két új jelképének nevezte az 1112-es és a 1 269 532-es számot. Előbbi a terrorizmus miatt elítélt Beke István és Szőcs Zoltán börtönben töltött napjainak a száma, utóbbi pedig a nemzeti régiók európai polgári kezdeményezésére összegyűjtött hitelesített aláírások száma.
Szili Katalin a háborútól szenvedő kárpátaljai magyarság megsegítésére hívta a jelenlevőket. Úgy vélte: jelen körülmények között a kiszámítható jövő és az állampolgárok védelme a legfontosabb. „Bízom abban, hogy április 3-án ismét győzedelmeskedik a kiszámítható nemzetpolitika és biztonság” – utalt a magyarországi parlamenti választásokra üzenetében a miniszterelnöki megbízott.
Az MTI beszámolója szerint a rendezvényen jelen volt Dabis Attila, az SZNT Magyarországon élő külügyi megbízottja, aki háromévi kitiltás után jöhetett ismét Romániába, valamint Erika Casajoana, a katalán kormány tagja is. Az ünnepségen fellépett a Kónya Ádám Művelődési Ház férfidalárdája.
Ezt követően a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron Termében ünnepélyes keretek között adták át a 2021-es év Gábor Áron-díjait Erika Casajoanának (Katalónia), Sobor Dávidnak (Magyarország) és Toró Attilának (Sepsiszentgyörgy).