Az RMDSZ-es sajtó (más már nemigen van Erdélyben) másfél napja azt az „értesülést” csócsálja, hogy úgymond „kiléphet a koalícióból” a párt. Merthogy mind a Nemzeti Liberális, mind a Szociáldemokrata Pártban felmerült, hogy a közelgő kormányfőcsere nyomán megalakuló új kabinetben megszereznék maguknak a jelenleg RMDSZ-es miniszter által vezetett környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti tárcát.
Egy bukaresti román portál információi szerint az RMDSZ-ben többségben vannak azok, akik „megsértődnének” egy ilyetén lépés nyomán, hiszen az alig 5 százalékos párt teljesítette kormányzati feladatait, egyetlen olyan ok sincs, amiért a szövetség az eddig három helyett csupán két minisztériummal maradna, s ezáltal egy megtűrt koalíciós partnerré válna, amelyet csak Románia jobb nemzetközi megítéléséért tartanak a kormányzati kirakatban.
Állítólag a PSD és a PNL is megszerezné magának a környezetvédelmi minisztériumot, sőt, a román nacionalisták – ilyenekből mind a két pártban van bőven – a fejlesztési tárcát is elvennék az RMDSZ-től, hiszen Cseke Attila miniszter kezén túlságosan is sok pénz megy át, kampányol is ezzel rendesen a magyar párt.
A tervezett menetrend értelmében Nicolae Ciucă május 29-én vagy egy ehhez közeli dátumon lemond. Ezt követően kezdődik az új kormány megalakulásának folyamata. Klaus Iohannis államfő várhatóan Marcel Ciolacu PSD-elnököt jelöli kormányfőnek, a 2020-as választások nyomán kialkudott „vetésforgó” értelmében.
A sajtóspekulációk kommentálását az RMDSZ-vezetői igyekeztek elhárítani, de Tánczos Barna a pártsajtónak kijelentette: pártját nem érinti a kormányfőcserét és egyes minisztercseréket előíró koalíciós megállapodás, az ő mandátuma például négy évre szól.
Amúgy kicsi a valószínűsége annak, hogy Kelemen Hunorék valóban „megsértődnének”, ha nem a szájuk íze szerint alakulnak a dolgok Bukarestben, hiszen a kutya sem hagyja ott önszántából a húsosfazakat.