Világszerte az egyik legelterjedtebb egészségügyi probléma a magas vérnyomás. Annak ellenére, hogy sokaknál szinte mindennapos vendég, még mindig nem rendelkezünk elegendő információval, hogy felismerjük az árulkodó jeleit. Merthogy igenis vannak ráutaló tünetek, nem is egy.
Mi is az a magas vérnyomás? Joggal tehetjük fel a kérdést, hogy miért kell ezt külön letisztázni, hiszen ez a probléma – nevéből is adódóan – akkor jelentkezik, ha vérnyomásszintünk a normál értéknél magasabb. Igen, de ez mégis mit jelent testünk szempontjából? A vérnyomás azt mutatja, hogy milyen erővel tudja pumpálni a szív a vért az érrendszeren át, és ez az érfalra milyen mértékű nyomást fejt ki.
A magas vérnyomás a kezdetekben talán teljesen tünetmentes lehet, de testünk számos módon próbálhatja felhívni a figyelmet különböző intő jelekkel arra, hogy normál vérnyomásszintünk megemelkedett. Sokszor már csak akkor vesszük észre, hogy magas a vérnyomásunk, amikor már valamilyen komoly problémát generált, esetleg más betegségek is meghúzódnak a háttérben.
Általánosságban elmondható, hogy a vérnyomás ideális és optimális értéke 120/80 Hgmm (higanymilliméter) vagy az alatti. Vérnyomásunkat két fő szempontból fontos elemezni; létezik szisztolés nyomás (S) és diasztolés nyomás (D). A szisztolés nyomás azt mutatja, hogy akkor, amikor a szívünk összehúzódik, milyen erővel pumpálódik vérünk az artériákba. A diasztolés értékek által azt tudhatjuk meg, hogy szívünk elernyedésekor az artériákban uralkodó nyomás mennyi ideig képes fennmaradni. Hogyha a vérnyomásunk megemelkedik, ezt a két értéket figyelik, és emelkedett vérnyomásról akkor beszélünk, ha a szisztolés érték 130, a diasztolés pedig 85 vagy magasabb.
Milyen problémákhoz vezet a tartósan magas vérnyomás? A magas vérnyomás, mindamellett, hogy rongálja a szívet, érelmeszesedést és érszűkületet okoz, károsítja az ereket és az érrendszert, agyvérzést vagy akár szívrohamot is okozhat. Éppen ezért nagyon fontos, hogy időben felismerjük a jeleket. Nem eszik azért olyan forrón a kását, tehát nem kell az első apró tünetek esetén már hatalmas problémára gondolni rögtön, de nem árt, ha tisztában van az ember azzal, hogy a magas vérnyomás is produkálhat a testen és a szervezetben különböző tüneteket, melyeket jó, ha felismerünk magunkon és orvoshoz fordulunk velük.
Több dolog miatt is kialakulhat magas vérnyomás az embernél, de a leggyakoribbak a genetikai tényezők, a hormonális változások pl. pajzsmirigy problémák, de egyes betegségek szövődménye is generálhat az átlagosnál magasabb szintű vérnyomást pl. vesebetegségek, Cushing-kór. Az egészségtelen, zsírban és sóban gazdag életmód, a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, a stresszes és mozgásszegény életmód, az elhízás és a cukorbetegség léte is a kiváltó tényezők listáján szerepel.
Mik a magas vérnyomás tünetei?
A magas vérnyomás tünetei eleinte nem, vagy csak alig észrevehetők. Így gyakran tünet helyett már a magas vérnyomás káros következményeit érzékeli a páciens.
Fejfájás: A gyakori, pulzáló fejfájás lehet az egyik első jel, hogy a vérnyomásunk emelkedett. A fejfájás tompa tarkótáji vagy halántéktáji lüktetés formájában gyakori. Az agy az erekbe pumpált vérnyomásnak van kitéve, és ha ez túl magas, fejfájást okozhat. Ez a fejfájás általában a reggeli órákban jelentkezik, amikor a vérnyomás természetesen emelkedik.
Szédülés és zavartság: A szédülés és zavartság is gyakoriak lehetnek a magas vérnyomás tünetei között. A megemelkedett vérnyomás csökkentheti az agyba áramló vért, ami szédüléshez és egyensúlyzavarhoz vezethet.
Légzési nehézségek: Az emelkedett vérnyomás a szív munkáját is nehezítheti, ami a magas vérnyomás tünetei közül a légszomjat okozhatja, különösen fizikai aktivitás során. Ha észleli a légzési nehézségeket, azonnal forduljon orvoshoz.
Mellkasi fájdalom: A mellkasi fájdalom és mellkasi szorítás, nyomásérzés, erős szívdobogás érzés szintén a magas vérnyomás tünetei közé sorolható és emellett figyelmeztető jel is lehet a magas vérnyomás fennállására. Az emelkedett vérnyomás növeli a szív terhelését, ami hosszú távon krónikus szívbetegségekhez vezethet.
Látásproblémák: A magas vérnyomás károsíthatja a szemek apró ereit, ami látásproblémák formájában jelentkezhet. Homályos látás, kettőslátás vagy legvégső esetben a vakság is előfordulhat a magas vérnyomás tünetei között. A magas vérnyomás először a szemfenéki érrendszert érinti érinti, ezért a szemfenékvizsgálat alapján a szervezet érrendszerének állapotára lehet következtetni.
Vérzés, köztük orrvérzés: Az emelkedett vérnyomás sérüléseket okozhat az erek belsejében, ami orrvérzéshez és véres vizelethez vezethet. Ha gyakran tapasztal ilyen tüneteket, ne hagyja figyelmen kívül, és forduljon orvoshoz.
Veseproblémák: A vesék fontos szerepet játszanak a vérnyomás szabályozásában. A vesebetegségek, veseerek atherosclerosisa vagy fejlődési rendellenességek megzavarhatják a vese működését, ami a magas vérnyomás tünetei kialakulásához vezethet, ugyanis a vesének nagyon fontos szerepe van a vérnyomás normál értékek között tartásában. Emellett a magas vérnyomás a vesék számára is veszélyt jelent, ugyanis hosszú távon károsítja a vesék kis ereit, ami veseelégtelenséghez vezethet. Tehát, a vese kulcsfontosságú szerv a magas vérnyomás tünetei esetén, ugyanis, ha károsodik, nem tudja szabályozni a vérnyomást, és a magas vérnyomás tünetei előtérbe kerülnek. Így alakul ki egy ördögi kör.
Nagyon fontos kihangsúlyozni, hogy a magas vérnyomás tünetei gyakran csak akkor válnak észrevehetővé, amikor már komolyabb egészségügyi problémákat okoztak, mint például szívbetegség vagy stroke. Ezért a magas vérnyomás tünetei rendszeres vérnyomásméréssel ellenőrizhetők a legjobban, még akkor is, ha nincsenek nyilvánvaló tünetek.