Látogatható a Székely Mikó felújított múzeumterme

Egyszerre korkép és a Mikó család előtti tisztelgés az a kiállítás, amellyel szerdán délután megnyitották a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium felújított múzeumtermét – írt a Háromszék.

Ezüst és aranyozott teás- és kávéskészlet darabjai, elefántcsont kürt, különféle szelencék, kőberakásos ruhadíszek, rézveretes faládika, a családtagok portréi, tárgyfotók, gróf Mikó Imre nagyenyedi kollégiumi bizonyítványa 1824-ből, ízlésesen berendezett tárlók alatt megannyi tárgyi emlék, néhány bútordarab az iskolaalapítók idejéből. Veszprém, Sepsiszentgyörgy legrégebbi testvérvárosa az ottani Lackó Dezső Múzeum tárgyait, a Kolozsvári Történeti Múzeum a tárgyfotóit ajánlotta föl a korábban a kincses városban is bemutatott sepsiszentgyörgyi kiállítás számára.

A Dombora Anna vezette iskolakórus a Himnusszal nyitotta meg rövid ünnepi műsorát és a Szózattal zárta. Október 23-án a mikós diákok a Rákóczi Szövetség meghívására a budapesti Bem téren éneklik majd ugyanezeket a dalokat.

A múzeumterem felújított kazettás mennyezetéről Pál Tünde pasztorálpszichológus, bútor- és mennyezetfestő szakember beszélt, kiemelve: csapatával egyszerre kívántak a hagyományos háromszéki mennyezetfestő központok munkásságába betekintést nyújtani és hű maradni a Székely Mikó Kollégium szellemiségéhez.

Az Erdélyi Múzeum-Egyesület megalapítója, az Erdélyi Gazdasági Egyesület újraszervezője, a Kolozsvári Tudományegyetem, a Székely Mikó Kollégium megalapításának mecénása mögött egy sok megpróbáltatást elszenvedő apa, férj élete rajzolódik ki gróf Mikó Imre levélhagyatékából. Somogyi Gréta nemcsak ezeket kutatta, értelmezte, hanem aprólékosan tanulmányozta a Mikó Imre-hagyaték útját, a kéziratos anyagok, fotók, levelek, útinaplók, feljegyzések, személyes tárgyak történetét is, ebből nyújtott kis ízelítőt egy dokumentarista jellegű beszámolóban, ezzel mintegy közel hozván a hallgatóhoz a Mikó-család személyes vonatkozásait.

Az iskola múzeumtermének megnyitója méltó zárásaként középiskolás diákok mutatták be A mi kezünknek munkáját tedd állandóvá nekünk (Zsolt. 90,17) című műsorukat, amelyben az 1848/49-es forradalom és szabadságharc idején lerombolt erdélyi református kollégiumokért és a Székely Mikó Kollégium alapításáért, épületének létrejöttéért folyó közösségi összefogást és ebben gróf Mikó Imre szerepét idézték korabeli szövegek alapján.

Total
0
Megosztás
Előző hír

A magas vérnyomásra oda kell figyelni!

Következő hír

Új erdélyi riportkötet, szárhegyi témákkal

Related Posts
Total
0
Megosztás