A kormányzó „megakoalíció” nem működik, és Klaus Iohannis államfő mindeközben „bölcsen” hallgat – jelentette ki szombaton Dan Barna USR-képviselő egy temesvári sajtótájékoztatón.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség volt elnöke, volt kormányfő-helyettes, a román képviselőház jelenlegi alelnöke azt mondta, bár az országnak a jelenlegi helyzetben határozott intézkedésekre lenne szüksége, ezek továbbra is váratnak magukra, a kormányon levő megakoalíció ugyanis nem működik, és az államfő mindeközben sunyít.
Barna kiemelte, miközben Franciaország elnöke és más európai államfők találkozókon vesznek részt például az üzleti szféra képviselőivel, a Iohannis kitart a távolmaradás és az állhatatos érdektelenség politikája mellett.
A politikus úgy véli, egyértelmű, hogy a bukaresti kormánynak az energetikai válság hatásainak enyhítésére hozott intézkedései nem működnek. Mint hangoztatta, alakulata kitart azon álláspontja mellett, miszerint az energia áfájának a jelenlegi 19 százalékról 5 százalékra csökkentése jelentené a megoldást, amelyet más európai országok is alkalmaznak, a román kormány azonban ezt nem akarja bevezetni, inkább a román vállalatok és polgárok kárára növeli a költségvetési bevételeket.
Barna emlékeztetett, hogy az őszi ülésszak első napján pártja egyszerű indítványt nyújtott be az energiaügyi miniszter ellen. Hozzátette, bízik benne, hogy a Szociáldemokrata Párt törvényhozói is megszavazzák kezdeményezésüket, mert drámai hatással lesz a gazdaságra és a társadalomra, ha továbbra is Virgil Popescu marad a tárca élén.
A képviselőház alelnöke úgy véli, az oktatási minisztérium vezetőjét is le kell cserélni. Sorin Câmpeanunak mennie kell, mert ismét csődöt mondott az oktatási rendszer reformja, amelyre már 30 éve készül ez az ország” – fogalmazott Dan Barna.
Közben holnap több mint 17 800 tanintézetben csaknem 3 millió óvodás és iskolás kezdi el a 2022/2023-as tanévet, amely 36 tanítási hétből áll. Kivételt képeznek a 12. osztályosok, illetve az esti tagozat 13. osztályos diákjai, akik 34 héten át járnak iskolába, számukra 2023. június 2-án zárul a tanév. A nyolcadikosok 2023. június 9-én zárják majd a tanévet, amely esetükben 35 tanítási hétből áll.
Az új tanév struktúrája a következő:
* 2022. szeptember 5-e és október 21-e között tanítás;
* 2022. október 22-e és október 30-a között vakáció;
* 2022. október 31-e és december 22-e között tanítás;
* 2022. december 23-a és 2023. január 8-a között vakáció;
* 2023. január 9-e és február 3-a, február 10-e vagy február 17-e között (a megyei tanfelügyelőségek döntése szerint) tanítás;
* a 2023. február 6-a és 26-a közötti időszakban egyhetes vakáció, a megyei tanfelügyelőségek döntése szerint;
* 2023. február 13-a vagy február 20-a, vagy február 27-e és április 6-a között tanítás;
* 2023. április 7-e és április 18-a között vakáció;
* 2023. április 19-e (szerda) és június 16-a között tanítás;
* 2023. június 17-e és szeptember 3-a között vakáció.
Október 5-én, az oktatás nemzetközi napján, illetve a hivatalos munkaszüneti napokon nem lesz tanítás.Az Iskola másként hetet és a Zöld hetet a 2023. február 27-e és június 16-a közötti időszakban kell megszervezni, az erre szánt egyenként ötnapos időszakról a tanintézetek döntenek.
Az ellenzék és sokan mások által teljesen inkompetensnek tartott oktatási miniszter a hét elején azt nyilatkozta, hogy jelenleg a pedagógusi állások 96 százaléka van betöltve, a meghirdetett igazgatói és az aligazgatói posztoknak pedig a 80 százaléka. A betöltetlen posztokra újabb versenyvizsgákat hirdetnek. Sorin Câmpeanu kénytelen volt besimerni, hogy az idei tanévkezdés előtt az épületük korszerűsítése vagy bővítése miatt 374 tanintézetet kellett elköltöztetni, a munkálatok ugyanis nem fejeződnek be szeptember 5. előtt.
Állítólag a tankönyvek 98 százalékát sikerült biztosítani az új tanévre, és ez az előző éveknél jobb arány. Ugyanakkor összesen 3783 iskolaépületnek nincs tűzvédelmi engedélye! A 17 872 óvoda és iskola több mint felének az őrzése nincs megoldva, csak 43 százalékuk rendelkezik valamilyen biztonsági rendszerrel.