A románok fele szerint rosszabb a helyzet, mint 1989-ben

A romániai lakosság több mint fele úgy véli, hogy jelenleg rosszabb helyzetben van az ország, mint 1989-ben – derül ki az INSCOP Research közvélemény-kutató intézet által a Strategic Thinking Group megrendelésére készített két felmérésből.

Az egyik közvélemény-kutatást május 23. és június 14. között készítették 1500 személy megkérdezésével, a másik szeptember 26. és október 4. között készült 1200 személy bevonásával.

A nyár elején megkérdezettek 54 százaléka, a szeptember-októberben megkérdezetteknek pedig 57,4 százaléka gondolja úgy, hogy Románia általános helyzete rosszabb, mint volt 1989-ben. Ugyanakkor a május–júniusban megkérdezettek 43,5 százaléka és a szeptember–októberben megkérdezettek 39,1 százaléka véli úgy, hogy az ország általános helyzete 2050-ben jobb lesz a mostaninál. Vagyis egy negyedszázad múlva…

Mindkét felmérés azt mutatta, hogy a részvevők 68 százaléka egyetért a környezetbarát energiaforrásokra való áttéréssel. A megkérdezettek közel 43 százaléka bevallása szerint inkább a saját autót választja a településen belüli hosszabb távolságok megtételéhez, 27 százalék pedig a tömegközlekedést részesíti előnyben. Arra a kérdésre, hogy melyiket tartják az ország két legfontosabb környezeti problémájának, a megkérdezettek 58,4 százaléka az illegális fakivágásokat, 42,6 százalék pedig a vízszennyezést jelölte meg. Ami azért érdekes, mert a kormányzati propaganda évek óta azt sulykolja, hogy megfékezték a törvénytelen erdőirtást.

A szeptember–októberi felmérés részvevői közül a romániai oktatási rendszer három fő problémáját illetően 53,6 százalék a tanárok egy részének felkészületlenségét és közömbösségét, 45 százalék az iskolaelhagyást, 41 százalék pedig a tanulók fegyelmezetlenségét jelölte meg. A május–júniusi felmérés szerint a romániai lakosság háromnegyedét nagyon vagy eléggé foglalkoztatja az egészsége. Az őszi felmérésben megkérdezettek egyharmada fontolgatta már, hogy valamikor a jövőben külföldre menjen dolgozni, míg kétharmaduk azt mondta, hogy nem gondolt erre.

A válaszadók 82,5 százaléka egyetért azzal, hogy az új beruházásokba kezdő magáncégek adókedvezményekben részesüljenek. A megkérdezettek 57 százaléka maradéktalanul egyetért a családi pótlék (gyermekpénz) és a nyugdíjak emelésével, akkor is, ha nincsenek költségvetési források erre, 27 százalék részben ért egyet ezzel.

A tavaszi felmérés szerint a romániaiak 83,5 százaléka úgy véli, hogy az országnak a Nyugat, vagyis az Európai Unió, az USA és a NATO felé kell irányulnia politikai és katonai szövetségek tekintetében. Ugyanakkor az elmúlt egy évben csökkent a román állampolgároknak a NATO-ba és az Európai Unióba vetett bizalma – ez nemrég ismertetett legfrissebb nemzetbiztonsági barométerből derült ki.

Mindkét felmérés azt mutatta, hogy az emberek kilencven százaléka úgy véli, gyakrabban kellene népszavazást tartani a fontosabb helyi vagy országos érdekeltségű kérdésekben.

Ehhez képest a jelenlegi koalíciós kormány arra sem sem képes, hogy az alkotmányos előírásoknak megfelelően megrendezze azokat a időközi választásokat, amelyeket az elhunyt vagy leváltott köztisztségviselők pótlására ír elő a törvény, s ami a jogállamiság egyik ismérve.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Egy andalúziai villa alatt találtak rá a Római Birodalom gazdag kincsleletére

Következő hír

Iohannis bármit mondhat és tehet, nem lehet büntetni

Related Posts
Total
0
Megosztás