A bukaresti oktatási minisztérium előtt tüntettek ma az egymilliósnál népesebb Declic polgári közösség és a tanulók képviselői, egy olyan országos program elindítását követelve, amelynek keretében valamennyi iskolában biztosítanák a meleg ételt a tanulóknak.
A jelenlévők többek között azt skandálták, hogy: Meleg ételt akarunk, nem hazugságokat! Elég a hideg ételből! A tiltakozók egy óriási kanalat, valamint túlméretezett merőkanalat és tányérokat tartottak a kezükben.
A tüntetés után a Declic közösség és a Tanulók Országos Tanácsának képviselői megbeszélést folytatnak Sorin Cîmpeanu oktatási miniszterrel, akitől követelni fogják egy olyan országos program elindítását, amelynek keretében minden iskolában biztosítanák a meleg ételt a tanulóknak. Ugyanakkor egy erről szóló, több mint 18.600 aláírást tartalmazó petíciót is átadnak a tárcavezetőnek. „Ez egyfajta tiltakozás, amellyel a cél felhívni a figyelmet arra, hogy milyen súlyos a helyzet az iskolákban, ahol a diákok vagy egészségtelen ételeket kapnak, vagy egyáltalán nem kapnak ételt. Néhány gyermek számára az iskolában kapott étel jelenti az egyetlen étkezést a nap folyamán” – idézte a sajtóközlemény Denisa Soarét, a Declic kampányfelelősét.
A tiltakozók hangsúlyozzák, egy ehhez hasonló kísérleti program már működik, évről évre sürgősségi rendelettel meghosszabbítják, de hatástalan. „Gyakran előfordul, hogy a meleg ételt végül hideg szendvics váltja fel, vagy az étel csak papíron létezik, mert a sürgősségi rendelet alkalmazási szabályait későn teszik közzé, és a helyi hatóságok későn írják ki pályázatot az élelmiszer-beszállításra” – mondta Soare.
Közben Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter mai sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy az Egészséges étel az iskolákban program országos szinten való bevezetését javasolja a 2022–2023-as tanévtől. Az elképzelés szerint 2022 és 2027 között futó program az iskolaelhagyást lenne hivatott csökkenteni, így elsősorban a lemorzsolódás szempontjából nagyon és közepes mértékben veszélyeztetett tanintézeteket vonnák be a kezdeményezésbe. A tervek szerint a mezőgazdasági minisztériummal való együttműködés révén hazai termékeket használnának fel az étkeztetéshez. Az ötéves programra egymilliárd eurót szánnak, az összeg egy részét az államkasszából, másik részét pedig vissza nem térítendő és visszatérítendő uniós alapokból biztosítanák – vázolta a tárcavezető.
Emellett bejelentette, hogy a közoktatásban eltörlik a félévi átlagokat, nem lesz kötelező a félévi dolgozatírás, és csak a tanév végén kell tanulmányi átlagot számolni a tanulóknak. Mondta ezt annak kapcsán, hogy véglegesítés előtt áll a közoktatás megszervezését és működését szabályozó miniszteri rendelet, amelynek tervezetét az oktatási minisztérium úgymond a szociális partnereivel folytatott párbeszéd nyomán dolgozta ki.
A következő tanév szerkezetét előíró rendelet már megjelent a Hivatalos Közlönyben, és hamarosan követi az oktatás megszervezésében és működésében jelentős módosításokat bevezető miniszteri rendelet is – mondta Cîmpeanu. A módosítások értelmében a tanév nem lesz félévekre felosztva, eltörlik a félévi átlagokat, nem lesz kötelező a félévi dolgozatírás, és csak a tanév végén kell tanulmányi átlagot számolni a tanulóknak, a tanárnak pedig nagyobb autonómiája lesz a kiértékelés ritmusát illetően az egész tanév alatt.
A rendszerváltás óta zajló kísérletezgetés és reformkodás sokadik etapja következik a romániai tanügyben…