A lejárt mandátumú színész és zenebohóc, Volodimir Zelenszkij, aki demokratikus választások mellőzésével bitorolja Ukrajna államfői tisztségét, hivatalos közleményt adott ki egy nappal azután, hogy botrányos viselkedése miatt kitessékelték a washingtoni Fehér Házból.
A követelőzést abba nem hagyva még annak az ásványjogi megállapodásnak a fontosságát is emlegette, aminek aláírása az ő viselkedése miatt hiúsult meg. Hosszas magyarázkodásában nem kért bocsánatot sem Donald Trump elnöktől, sem az Amerikai Egyesült Államok népétől, amelyik csak az elmúlt három évben iszonyú összegekkel támogatta a Zelenszkij-rezsimet. (Trump elnök szerint minimum 300 milliárd dollárral, bár a washingtoni bürokraták csak 182 milliárdot ismertek eddig be, az ukrán komrány meg azt hazudja, hogy csak 18 milliárd ütötte a markát…)
Zelenszkij előbb hálálkodott egyet Amerikának, majd erős amerikai–ukrán kapcsolatokról hadovált, aztán a washingtoni találkozón történtek ellenére még mindig Trump támogatását kérte, de végül megint kioktatott mindenkit és a biztonsági garanciákat követelte. „A biztonsági garanciák nélküli tűzszünet veszélyes Ukrajna számára. Három éve harcolunk, és az ukrán embereknek tudniuk kell, hogy Amerika a mi oldalunkon áll” – írta Zelenszkij. Közben az amerikai sajtó megtudta, hogy a Trump-Zelenszkij találkozó eleve rossz szájízzel indult: az amerikai elnököt felidegesítette, hogy az ukrán színész lezser katonai alsóban jelent meg a sok öltönyös politikus és diplomata között a Fehér Házban…
Washingtonból az ukrán diktátor Párizsba repült, és ismét felszólította az Európai Uniót rezsimje és a kelet-európai háború támogatására. Egyebek mellett az írta: „Európa készen áll a rendkívüli helyzetekre, és arra, hogy segítsen pénzelni óriási hadseregünket. Szükségünk van az amerikai szerepvállalásra a biztonsági garanciák meghatározásakor is – azok milyenségét, mennyiségét és időpontját illetően. Amint ezek a garanciák megvannak, beszélhetünk Oroszországgal, Európával és az Egyesült Államokkal a diplomáciáról. A háború önmagában túl hosszú, és nincs elég fegyverünk ahhoz, hogy teljes egészében ki tudjuk szorítani az oroszokat. Az Egyesült Államok támogatása nélkül nehéz lesz.”
A hírek szerint az angolok, franciák és németek már meg is ígérték Zelenszkijnek, hogy ha az USA tényleg nem ad több pénzt és fegyvert a kijevi rezsimnek, akkor az Európai Unió és a britek majd pótolják a kieső amerikai támogatást.