A jövő heti európai parlamenti választások legfontosabb kérdése a mandátumszámok megoszlása mellett, hogy mekkora arányban lesznek a világháborút előmozdítani, illetve az azt megelőzni szándékozó erők – hívta fel a figyelmet a Nézőpont Intézet. Mandátumbecslésük alapján a jelenleg világháborút kockáztató néppárti-liberális-zöld tengely lehet a legnagyobb (45 százalék) az EP-ben, ami nem igazolja a budapesti kormányerők optimizmusát egy jobboldali, háborúellenes többség kialakulásáról.
Az egyes tagállamok közvélemény-kutatásai alapján történt mandátumbecslés aggasztó: az európai pártok májusi erőviszonyai alapján a világháborúpárti képviselőké a legnagyobb tábor, bár nincs abszolút többségük. A hírhedt politikai szélkakas, a német Manfred Weber vezette Európai Néppárt 25 százalékot szerezhet meg, a Renew Europe – ahol jelenleg a magyar momentumos és a román Reper-es képviselők is vannak – 12 százalékot szerezhet, a neomarxista Zöldek pedig 8-at.
![](https://www.ehir.ro/wp-content/uploads/2024/06/4a5ce0f4d24f4e979fcaaa6553a5d148-483x600.jpg)
Sajnos az orosz–ukrán (valójában amerikai–orosz) háború világméretűvé válását határozottan ellenzők köre az európai parlamenti mandátumok alig 32 százalékát tudná kiállítani jelenleg. Ebből a legnagyobb rész az új jobboldalé (ECR és ID) lehet, amely maximum 21 százalékot szerezhet. A szintén pacifistának tartott Baloldal hat százalékot szerezhet, míg a független világháború-ellenesek feltehetőleg maximum öt százalékot. A világháború ügyében megosztott Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége maximum 18 százalékot szerezhet.
A magyarországi kormánypárti média a mostani választási kampány hajrájába össztüzet látszik zúdítani a Magyar Péter-féle Tisza Pártra, már-már megfeledkezve a többi ellenzéki alakulatról, ami annak a jele, hogy a Fidesz-KDNP megijedt az új párt növekvő népszerűségétől, hiszen az – a DK-val és Momentummal együtt – akár a 21 EP-mandátum többségét is megszerezheti.