Bécs továbbra sem támogatja Románia és Bulgária schengeni csatlakozását, ugyanis az osztrák álláspont szerint jelenleg a teljes schengeni rendszer nem működik, ezért nem alkalmas a kiterjesztésre – jelentette ki ma Bécsben Gerhard Karner osztrák belügyminiszter, akinek szavait a román sajtó idézte.
Az osztrák politikus román hivatali kollégáját, Cătălin Predoiut fogadta, hangsúlyozva neki: Ausztria álláspontja szilárd a kérdésben. Bécs szerint a schengeni rendszer jelenleg nem működik; Ausztria és Németország, Ausztria és Magyarország, Ausztria és Szlovénia között is van határellenőrzés, és Németország a Lengyelországgal közös határon is tervezi bevezetni. „Ez egy világos jelzés, hogy a teljes rendszer nem működik, ezért nem gondolom, hogy jelen pillanatban célszerű lenne a kiterjesztése” – idézte az osztrák belügyminisztert a News.ro hírportál.
Karner a román hírügynökség szerint azt is szóvá tette, hogy a dublini rendszernek is megvannak a hiányosságai, ezen a téren is a törvényi keret javítására van szükség. Erről is tárgyalt román hivatali kollégájával, akivel európai perspektívából vetnék fel a problémát – mondta. (A „dublini rendszer” azon kritériumok és eljárások összessége, amelyek meghatározzák, hogy az Európai Unió mely tagállama felel egy nemzetközi védelmet kérő személy ügyének elbírálásáért. A dublini rendszer lehetővé teszi egy tagállam számára, hogy a menedékkérőt visszaküldje a kérelem feldolgozásáért felelős tagállamba, amely általában az az ország, amelyen keresztül a menedékkérő először az EU területére belépett.)
A román belügyminiszter elmondta: Bukarest együttműködésre törekszik Ausztriával a kérdésben, látogatásán ezt szerette volna szorgalmazni. Arról is meg szeretett volna győződni, hogy Bécsnek a román határvédelem kapcsán vannak-e kifogásai – tette hozzá. Predoiu a román sajtónak úgy nyilatkozott: Románia előrelépést ért el ezen a téren, és örömmel tapasztalta, hogy ezt az osztrák fél is elismeri. Hangsúlyozta, hogy Románia a határvédelem etalonjává kíván válni, ugyanis a migráció komoly probléma, amit ennek megfelelően kell kezelni. Bukarest kész együttműködni az Európai Bizottsággal és a tagországokkal e téren.
Karner kijelentésére reagálva a kisebbik román kormánypárt, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) szóvivője, Ionuț Stroe közölte: a román kormánynak ki kell tartania, mindent meg kell tennie, hogy megváltozzon az osztrák álláspont. Úgy vélte, ha ezt sikerül elérni, Románia nagyon rövid időn belül a schengeni övezet tagja lehet.
Ezt követően több román politikai szereplő Ausztria-ellenes kirohanásokat engedett meg magának, mire Bécs emlékeztetett: az esztendő első felében több mint kétezer olyan migráns érkezett Ausztriába Pakisztánból és Bangladesből, akik Romániában hamisított vízummal lépték át a schengeni határt…
Az elmúlt napokban a szélsőnacionalista és szekus román sajtóban egyre-másra jelentek meg olyan cikkek, amelyek ismét Magyarországot próbálták a schengeni román csatlakozás valódi akadályozójaként feltüntetni. Ezzel párhuzamosan a pesti balliberális dollármédia arról kezdett el cikkezni, hogy a schengeni bővítést csak deklaratívan támogatja az Orbán-kormány, de valójában gáncsolja. A meg nem indokolt, logikátlan áskálódás főkolomposa Ujhelyi István EP-képviselő (képünkön), aki korábban szocialistaként politizált, a Markó-féle RMDSZ nagy barátjaként, de ma már csak egy elvek nélküli politikai kalandorként tartják számon.