Az antarktiszi Erzsébet hercegnő kutatóállomás 25 fős személyzetének kétharmada megfertőződött a koronavírussal – írja a Mno.hu. A betegeknek nincsenek komolyabb tüneteik, és a helyszínen tartózkodik két orvos, valamint minden felszerelés megvan a kezelésükhöz.
Hogy az Antarktisz partjaitól mintegy 220 kilométerre, az úgynevezett Maud királyné földjére mégis hogyan juthatott el a kórokozó, az egyelőre rejtély. Egyrészt mert a kutatóállomás az egyik legelzártabb hely a világon. Másrészt mert minden kutató be volt oltva kétszer, sőt egyikük már a harmadik vakcinát is megkapta. Ráadásul a beutazási protokoll is rendkívül szigorú:
– A tudósokat először letesztelték Belgiumban, mielőtt elindultak Dél-Afrikába.
– Ezután újabb teszt következett, öt nappal dél-afrikai érkezésük után.
– Fokvárosban (Cape Town) tíz napra karanténba vonultak.
– Az Antarktiszra induláskor ismét PCR-tesztet csináltak.
– Majd öt napra rá, már a kutatóbázison, újabbat.
Hiába az elővigyázatosság és a négy teszt, még december közepén az új érkezők között kimutatták a vírus jelenlétét. Bár a fertőzöttet azonnal elkülönítették, hamarosan újabb két esetet regisztráltak. Őket december 23-án elszállították, de ez sem fékezte meg a kór terjedését. Szakértők gyanítják, hogy az omikron variáns bukkanhatott fel a Déli-sarkon, mert Dél-Afrikában ez a változat felelős az esetek 99 százalékáért. Mindenesetre a tudósok karanténba vonultak, a január 12-re tervezett következő csoportot pedig egyelőre elhalasztották.
Az Erzsébet hercegnő kutatóállomást Belgium építette, működését 2009-ben kezdte meg. Nevét Fülöp belga király legidősebb gyermekéről kapta. A bázison belgiumi és nemzetközi tudóscsapat főként a klímaváltozást vizsgálja. De már a kutatóállomás épületegyüttese is kivételes tudományos teljesítmény: egy sziklagerincre húzták fel, olykor akár 300 km/h-s szelet is ki kell állnia. Környezetvédelmi szempontok figyelembevételével tervezték, energiaellátását például kizárólag megújuló forrásokból biztosítják.