Az ukrán parlament elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi a 17. életévüket betöltött ukrán állampolgárok automatikus katonai nyilvántartásba vételét. Rusztem Umerov védelmi miniszter a törvénnyel kapcsolatban elmondta: elég lesz a Reserve+ alkalmazásban az azonosítást elvégezni, majd az magától generálja a katonai regisztrációs okmányt.
Ez azt jelenti, hogy a fiatal férfiaknak többé nem kell jelentkezniük a Területi Toborzási és Szociális Támogatási Központnál, illetve nem kell orvosi vizsgálaton részt venniük.
Alig telt el pár nap azóta, hogy az országos médiában a hadsereg illetékesei felvetették: a 18-20 éves fiúkat, a diákokat is mozgósítani kellene. Elhangzott, hogy az idősebb, 50 éves férfiak nem sokat érnek a fronton, mert fizikai állóképességük már nem megfelelő, sokan pedig eleve krónikus megbetegedésekkel bajlódnak. Arra a felvetésre, hogy az éppen csak felnőttkorba lépő fiatalemberek nem állnak készen a háború megrázkódtatásaira, az volt a válasz, hogy senki sincs készen, de minden megtanítható…
Ukrajnában jelenleg 25 éves kortól mozgósíthatók a fiatalok, korábban még 27 év volt a korhatár. A 18 évesek most csak kötelező sorkatonai szolgálatra hívhatók be, de a háború idejére ezt felfüggesztették. Nemrég a mozgósított katonák hozzátartozói országszerte tiltakoztak, mert nem rotálják azokat, akik már másfél éve a fronton vannak és mára teljesen kimerültek. A katonafeleségek egyenesen a kijevi főtéren, a hírhedt Majdanon tüntettek. Ez ügyben elektronikus petíciót is benyújtottak, ami gyorsan elérte a szükséges 25 ezer támogatói aláírást, ám ennek ellenére érdemben még nem reagált rá az államfői hivatal. Vologyimir Zelenszkij csak a hadianyag, a modern nyugati fegyverek és a háború folytásához elengedhetetlen dollármilliárdok beszerzésével van elfoglalva.
Jelenleg egy másik petíció is fut a kijevi elnöki iroda oldalán, aminek lényege, hogy ne csak az egyszerű embereket, hanem a politikusokat, a képviselőket, a bírákat, az ügyészeket, a belbiztonsági szervek munkatársait is mozgósítsák. Az államapparátus és az üzleti szféra kiváltságosai, valamint a hírhedt ukrán maffia tagjai nem mennek a frontra, utóbbiak többnyire délszaki üdülőparadicsomokban múlatják az időt.