Szakvélemény és megfelelő tájékoztatás nélkül került a gyergyószentmiklósi képviselő-testületi tagok elé három alkalommal is a húszmillió lejes hitel kérdése, és ezt így nem tudták támogatni – mutat rá az Erdélyi Magyar Szövetség. Képviselői elutasítják a polgármester vádjait, hogy miattuk kellene leállniuk a beruházásoknak.
Közleményben utasítja el az EMSZ gyergyószentmiklósi szervezete a Csergő Tibor polgármester részéről a hétfői tanácsülésen elhangzottakat, miszerint az EMSZ lenne a felelős a négymillió eurós hitel felvételének meghiúsulásáért, és ezáltal a beruházások esetleges leállításáért. Az ülésen az EMSZ-frakció képviselői a szavazásnál tartózkodtak, a jelenlévő nyolc RMDSZ-es képviselő voksa nem volt elég arra, hogy a tervezetet elfogadják.
„A hitelfelvételről szóló határozattervezetet mindenféle szakmai véleményezés nélkül harmadszorra terjesztette a polgármester a városi tanács elé anélkül, hogy a döntéshozók tájékoztatást kaptak volna a hitel rövid és hosszú távú következményeiről. Szakmai véleményezés hiányában, amelyet az RMDSZ tanácsosai is szóvá tettek, az EMSZ frakciója nem tudja támogatni a javaslatot. Továbbá azt sem tartjuk helyesnek, hogy a jelenlegi szűkös anyagi körülmények közt egy külsős céget bíznának meg a lebonyolítással, holott ezt a feladatot a polgármesteri hivatalnak kellene elvégeznie. (…) Az RMDSZ-frakciónak megvan a kellő többsége ahhoz, hogy a javaslatot megszavazhassa. Nem tehetünk arról, hogy a polgármester már harmadik alkalommal nem tudja megszervezni saját párttársait javaslatának támogatására. Talán az RMDSZ-frakció egy része számára is gyanús és elfogadhatatlan a polgármester úr javaslata’ – olvasható az EMSZ közleményében.
A Székelyhon.ro megkeresésére Tusa Szilárd, a helyi EMSZ-szervezet elnöke leszögezte: a polgári párt nem zárkózik el a beruházások folytatásához szükséges pénzügyi lépések támogatásától, de ennek a polgármester által javasolt módja és kivitelezési terve elfogadhatatlan. Ha az elöljáró betartotta volna a választási ígéretét a beruházások felgyorsításáról, vagy legalább elkezdte, illetve időben folytatta volna azokat a projekteket, amelyeket az előző városvezetés hátrahagyott, akkor lehet, hogy nem is volna szükség erre a hitelre. Vagy ha igen, akkor jóval kisebb kölcsönhöz kellene folyamodni, hiszen ha az árak drasztikus emelkedése előtt haladtak volna, legalább 30 százalékkal olcsóbban meg lehetett volna ezeket valósítani.
Tusa megjegyezte még, korábban elfogadott a testület egy 15 millió lejes kölcsön felvételét előirányzó határozatot, ami most is érvényben van; az ötmillió lejes különbséget pedig politikai lobbi révén be lehetne hozni más forrásokból. Az EMSZ emlékezteti az RMDSZ-es polgármestert, hogy a jelenleg veszélyeztetett beruházások jó részét nem ő szervezte vagy pályázta meg, hanem még az őt megelőző polgári-néppárti adminisztráció, amelynek „a hátrahagyott munkáját sikerült elherdálnia a jelenlegi városvezetésnek az elmúlt két és fél évben. Amennyiben Csergő Tibor alkalmas lenne ellátni a polgármesteri feladatokat, nem tartana itt jelenleg város‟ – írják.
A közleményben még rámutatnak, hogy az RMDSZ-frakció több tagja is elfordult a polgármestertől. „Kellőképp figyelmeztető jel arra, hogy átadhatná a stafétát a következőnek, aki talán tisztában lesz azzal, hogy a beruházások után áfát kell fizetni‟ – olvasható a közleményben.