Bezárt a gyár, le is út, fel is út

Az otthonuktól 340 kilométerre nyugatra levő Aradra akarták áthelyezni a marosludasi (Luduș) kábelgyár közel kétszáz alkalmazottját. Az érintettek nemet mondtak és bizonytalan helyzetbe kerültek, hiszen csak egy hónapig ajánlottak nekik „technikai munkanélküli segélyt”. A helyiek szerint a ludasi gyárat kiürítették, a gépeket, berendezéseket elszállították.

Gépkocsikábeleket gyárt a multinacionális Leoni cég, amelynek Romániában is több vállalata van, többek között Aradon, Besztercén és a Marosludason. A Maros megyei településen közel háromszáz alkalmazott dolgozott, de azoknak, akiknek januártól lejárt a munkaszerződése, nem hosszabbították meg, így idén tavaszra körülbelül kétszázan maradtak – adta hírül a Székelyhon.ro.

A Leoni szűkszavú közleményt adott ki, amelyben arról tájékoztatja a közvéleményt, hogy a marosludasi alkalmazottait – amennyiben igénylik – Aradra helyezi át, mivel a Maros megyei gyárnak már nincs annyi megrendelése, hogy azt fenn lehessen tartani. A megbízott illetékes arról számolt be, hogy az elmúlt időszakban egyre kevesebb volt a rendelés, az autópiac világszinten átrendeződik, egyre nagyobb teret nyernek az elektromos autók, de a vásárlók száma is egyre csökken.

A közlemény szerint bár a ludasi gyárat bezárják, az alkalmazottaknak legtöbb öt hónapig az aradi gyárnál biztosítanak munkát. Ezalatt szeretnénk átszervezi a besztercei gyárat, ahova visszajöhetnek a marosludasiak dolgozni Aradról. Beszterce „csak” 135 km-re van északra Ludastól…

Az ortodox húsvét előtt jelentették be, hogy a gyárat bezárják és a munkásokat a 340 kilométerre levő Aradra, a minőségellenőröket pedig Besztercére helyezik át, ha ezt igénylik. Az Aradra költözők kéthetente egyszer jöhettek volna haza, szombaton és vasárnap vissza is kellett volna menniük, szállást biztosítottak volna számukra, és az első hónapra 2000 lej megadózandó támogatást. Ezt azonban senki nem fogadta el. Mindenkinek családja van, gyereke, nem ritka, hogy férj és feleség is ott dolgozik. A minőségellenőröknek, akikből tízen voltak a ludasi gyárban, azt ajánlották, hogy dolgozhatnak Besztercén, ahová a szállítást mindennap megoldja a cég. Állítólag csak ketten voltak hajlandók erről tovább egyeztetni, a többiek nem. Akik nemet mondtak, függetlenül attól, hogy milyen beosztásban voltak, aláírták, hogy elfogadják a „technikai munkanélküliséget”, és májusra megkapják az alapfizetésük 75 százalékát.

„Az alkalmazottak közül sokan vannak 50 év körüliek, ők már nagyon nehezen fognak Marosludason, de még a környező városokban is munkát találni. Sokan voltak környékbeliek, ahol szintén nincs más munkalehetőség. Csaknem kétszázan maradtunk most munka, megélhetés nélkül bizonytalanságban, mert nem tudjuk, hogy mi lesz az egy hónap után. Az biztos, hogy szinte mindenki már az állásajánlatokat olvasta a román húsvét alatt is, új munkahelyet keresve” – számolt be egy alkalmazott a sajtónak.

A Leoni cég 2015 októberében nyitotta meg a marosludasi gyárát, és akkor arra számítottak, hogy idővel ezer munkást tudnak foglalkoztatni. Az évek során voltak még nehézségei, a koronavírus-járvány idején is technikai munkanélküliségre küldték az alkalmazottakat. Most azonban, úgy tűnik, hogy végleg bezárták a gyárat. Az helybéliek arról számoltak be, hogy az elmúlt hétvégén teherautókkal elszállítottak minden eszközt, kiürítették a csarnokokat…

Total
0
Megosztás
Előző hír

Szlovéniában a magyar haderőn gúnyolódnak, pedig…

Következő hír

Az erdélyi magyarok karakánabbak a romániai átlagnál

Related Posts
Total
0
Megosztás