A román kormány az egy hónappal ezelőtt megígért szociális intézkedéscsomag részeként lehetővé tette a versenyszféra munkáltatóinak, hogy adómentesen 200 lejjel (40 euróval) növeljék a minimálbért dolgozóik számára, illetve rendeletet fogadott el a személy- és áruszállítók megsegítéséről, amelyek üzemanyagköltség-támogatásban részesülhetnek (szintén feltételes módban).
A szerdai kormányülésen az ezzel kapcsolatban elfogadott rendeletekről a kormányszóvivő elmondta, hogy a minimálbéremelésre vonatkozó döntés lehetővé teszi, hogy a versenyszférában működő vállalkozások 200 lejjel növeljék a minimálbérrel alkalmazott dolgozóik jövedelmét úgy, hogy erre az összegre a dolgozóknak nem kell személyi jövedelemadót fizetniük, a vállalkozóknak pedig a járulékokat nem kell befizetniük az államkasszába.
A román kormány ezzel a magas infláció miatt nehéz helyzetbe került dolgozókon akar segíteni, de a vállalkozókat is támogatni akarja. Jelenleg 2550 lej a bruttó minimálbér, azaz 500 euró, de ebből is csak 1524 lejt kap kézhez az alkalmazott, vagyis alig 300 eurót. Ebből kell megélni és eltartania a családját.
A rendelet értelmében június 1-től a vállalkozók 2750 lejre emelhetik, de nem kötelező számukra. A közszférában dolgozókra nem érvényes a rendelkezés. Azok minimálbére is emelhető, akiket június 1. és az idei év vége között fognak alkalmazni.
A kabinet egy másik rendelete szerint mintegy 3 ezer személy- és áruszállító vállalat összesen 300 millió lej (60 millió euró) vissza nem térítendő támogatásban részesül azzal, hogy a vállalatonként legtöbb 400 ezer euró értékben vásárolt üzemanyagért literenként 0,50 lejes (10 eurócentes) költségtérítésben részesülnek.
Áprilisban 14 százalékra gyorsult Romániában az infláció, az üzemanyag 36 százalékkal került többe a tavalyi év negyedik hónapjához képest. A termékek és szolgáltatások árai megállíthatatlanul emelkednek, a kormányzat és a sajtó pedig… Putyint hibáztatja.