Egy kisebb megyére való lakosság tűnt el tavaly Romániából – híresztelik a romániai és külföldi sajtóorgánumok arra alapozva, hogy az Országos Statisztikai Intézet (Institutul Naţional de Statistică – INS) most rukkolt ki az éves demográfiai jelentésével.
Több mint 160 ezerrel, megközelítőleg egy Kovászna méretű megye, vagy egy Aradhoz hasonló nagyváros lakosságával csökkent tavaly Románia népessége, ugyanis az INS számításai szerint Romániának 2022. január 1-jén 19 millió 38 ezer állandó lakosa volt. Ám ezt az adatot is erős fenntartásokkal érdemes kezelni, mert Bukarestben mindig is nagyon értettek a különböző „nemzeti és állami érdekeket” érintő adatok kozmetikázásához. Ez így volt legfőképpen Trianon előtt, alatt és után, de méginkább a szocializmus éveiben. A cél egyértelmű volt: nagy, népes országnak beállítani Romániát, nagy és homogén nemzetnek a románt. Manapság ez a törekvés tovább él, különösen a tekintetben, hogy a húszmillió egyszerre lélektani és geopolitikai küszöb: konkrét gazdasági, politikai, reprezentativitási hozadéka van és lehet annak, ha egy ország lakossága számbelileg meghalad adott kereteket.
Állítólag Románia lakossága a rendszerváltozáskor még több mint 22 milliót tett ki, ami ugyancsak propagandisztikus számnak tűnik. A tavalyinál nagyobb népességfogyást csak az EU-csatlakozás évében, 2007-ben jegyeztek fel Romániában, amikor csaknem félmillió ember vándorolt el, illetve 2008-ban, amikor a migrációs veszteség megközelítette a 200 ezret.
Ez a migrációs veszteség amúgy valószínűleg sokkal nagyobb, mint amit a statisztika kimutat, ugyanis ebből le kell vonni azokat a betelepülőket (főleg a Moldovai Köztársaságból), akik immár életvitelszerűen Romániában élnek. Ráadásul azokat sem húzzák ki az országlakosok közül, akiknek még van romániai bejelentett lakcímük is, miközben már évek, évtizedek óta külföldön élnek. Egyes feltételezések szerint ma ténylegesen 15 millióan élnek Romániában. A most lezajlott népszámlálásnak lesz a feladata, „target”-je az, hogy 20 millió fölé tornázza fel a legnépesebb kelet-közép-európai állam lakosságszámát…
Tény az is, hogy a népességfogyásért a természetes népszaporulat drámai hanyatlása is felelős: 2021-ben az élve születettek száma már 156 ezerrel maradt el a halálozásokéhoz képest. A népszaporulat 25 éve, 1992-ben került negatív tartományba, azóta egyre súlyosbodik a népességfogyás, a szakemberek pedig a mutatók további romlására számítanak.
Az ország népességéről szóló ideiglenes jelentésében az INS rámutat: Romániában 2021-ben is fokozódott a lakosság elöregedése: míg a 15 év alattiak aránya (15,8 százalék) állandó maradt, a 65 év felettieké enyhén, 0,2 százalékponttal 19,5 százalékra emelkedett. Az úgynevezett eltartási ráta – amely azt tükrözi, hány gyerek és idős jut száz aktív felnőttre – 54-ről 54,4 százalékra nőtt.