Egy öreg hölgyé az irodalmi Nobel-díj

A Svéd Tudományos Akadémia döntése alapján az idei év irodalmi Nobel-díját a magyar nyelvterületen kevéssé ismert és olvasott francia Annie Ernaux kapta, az alábbi indoklással: „A bátorságért és a klinikai éleslátásért, amellyel feltárja a személyes emlékezet gyökereit, elidegenedéseit és kollektív korlátait.”

A magyarországi balliberális média síránkozva közölte az almúlt napokban, hogy idén sem Nádas Péter vagy Krasznahorkai László kapta a legrangosabbnak tartott irodalmi elismerést. Annak ellenére sem, hogy ahogy évek óta folyamatosan, Nádast idén is esélyesnek tartották a fogadóirodák a díjra: a holnap 80. évét betöltő magyarországi író a mezőny első felében foglalt helyet.

A múlt évi irodalmi Nobel-díj nyertese a Zanzibárról rég Nagy-Bristanniába emigrált író, Abdulrazak Gurnah volt. 2020-ban az amerikai zsidó, magyarországi gyökerekekkel is rendelkező költő Louise Glück, 2019-ben pedig a lengyel Olga Tokarczuk és az osztrák (valójában német-szlovén), Franciaországban élő, nem teljesen normális Peter Handke kapták a rangos irodalmi elismerést.

A két legesélyesebb szerzőnek az idei díjra a francia Michel Houellebecq-et, illetve a brit-amerikai Salman Rushdie-t tartották a fogadóirodák. Mindketten évek óta előkelő helyen szerepelnek a listákon.

Rushdie-ra 1988-ban az akkori iráni vezető vérdíjat tűzött ki a Sátáni versek című regénye miatt, idén augusztusban pedig New Yorkban egy férfi késsel támadt az íróra, súlyos sérüléseket okozva neki. Talán nem túlzás azt feltételezni, hogy ez az eset is hatással volt arra, hogy a fogadóirodák újra a legesélyesebbek közt tartották számon.

Houellebecq a kortárs francia irodalom „fenegyereke”, akit rengeteg díjjal ismertek már el, de ugyanakkor sokak számára ellentmondásos figura, egyebek közt az iszlámmal szemben megfogalmazott kritikái miatt.

Évek óta esélyesnek tartják Ngũgĩ Wa Thiong’o kenyai írót is, aki szintén előkelő helyen szerepelt idén a listákon. Az akadémiát gyakran kritizálják azért, amiért a győztesek között erősen alulreprezentáltak az afrikai szerzők, többnyire az ő nevét hozva fel példaként. De a tavaly a díj egy afrikai emigránsnak jutott, az idén már furcsa lett volna egy ismétlődés.

A listán számos, nemzetközileg elismert szerző szerepelt még. Meglehetősen jól állt idén a világ talán legismertebb írója, Stephen King, illetve persze ott voltak az örök esélyesek: Haruki Murakami, Ljudmila Ulickaja, Margaret Atwood, Karl Ove Knausgård, illetve Milan Kundera.

Sokan azt hitték, hogy „politikai okokból” az idén az ukrán Szerhij Zsadan kapja meg a díjat, a románok pedig megint Mircea Cărtărescu díjazásában bíztak. Ám az svéd akadémia a magyarországi balliberális oldalnak is csalódást okozott azzal, hogy Nádas vagy Krasznahorkai – amúgy emészthetetlen és élvezhetetlen – írásait idén sem tartotta az irodalmi Nobel-díjra méltónak.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Nagyon elégedetlenek a romániai nyugdíjasok

Következő hír

Milyen erős ma a román hadsereg?

Related Posts
Total
0
Megosztás