A jogszabálytervezetet 251 törvényhozó támogatta, 115-en ellene voksoltak, hárman tartózkodtak a mai szavazáskor.
Nicolae Ciucă, a hárompárti koalíció (PSD–PNL–RMDSZ) kormányfője szerint realista és kiegyensúlyozott a 2023-as költségvetés, amit a rendszerváltás óta első alkalommal sikerült elfogadtatni a december közepe előtt. Azzal védte a büdzsét, hogy a gazdaság támogatását és a lakosság védelmét tartja szem előtt. „Továbbra is az üzleti szféra támogatására, a beruházásokra, az állampolgárok védelmére, a kiszolgáltatott emberek védelmére fogunk fókuszálni” – mondta a miniszterelnök.
A liberális ellenzék (USR) vezére, Cătălin Drulă hazugnak és inflációgerjesztőnek minősítette a 2023-as büdzsét. A nemzeti liberálisok szemére vetette, hogy annak ellenére, hogy azt ígérték, nem lesznek adóemelések, a büdzsé tulajdonképpen erre épül. „Nagyobb deficitünk lesz, hiteleket fogunk felvenni a különnyugdíjasok és a kiváltságosok számára” – nyomatékosította, kijelentve, hogy a büdzsét a luxusnyugdíjasoknak és a politikai osztály kiváltságosainak tervezték meg. Nyilatkozata szerint Nicolae Ciucă kormányfő is egy ezek közül, aki utasította Bukarest prefektusát, hogy vétesse le a civil társadalom tagjai által kitett molinókat, amelyeken az áll, hogy a miniszterelnök 55 éves korában egy évi 43 ezer eurós különnyugdíjra jogosult.
„Ellene szavaztunk ennek a költségvetésnek, amely hazug, inflációgerjesztő, és csak fokozni fogja a drágulási hullámot” – jelentette ki a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.
A másik ellenzéki alakulat, a szélsőnacionalista AUR vezetője szerint az állami büdzsé csúfot űz a lakosságból, és szégyen Romániára nézve, hogy ilyen figurák vezetik. George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség elnöke: „Szégyen számunkra, hogy Nicolae Ciucă a miniszterelnökünk, amint az is szégyen, hogy Klaus Iohannis elnök egy héttel azután, hogy nem fogadtak be minket a Schengenbe, kiáll, és azt mondja, hogy nem kellene Ausztriát és az osztrák cégeket bojkottálni; hisz ugyebár nem vagyunk már egy szuverén állam, csupán egy szánalmas gyarmat. Még azt sem mondhatjuk ki a nyilvánosság előtt, hogy Ausztria megsértett minket, és vinnie kell a Romániát kizsákmányoló cégeit. Mert Iohannis úr barátját, Schweighofer urat nem szabad rossz szóval illetni” – mondta a parlamenti képviselő a „Románia erdeit kiirtó” osztrák faipari mogulra utalva.
Véleménye szerint a 2023-as büdzsé csúfot űz a lakosságból, egy-két lejes fizetés- és nyugdíjemelést kínál, egyetlen lejt sem biztosít az ország újraiparosítására, a nagy infrastruktúrákra, miközben az államfő azt teszi, amit Ausztria diktál.
Dan Cărbunaru kormányszóvivő percekkel ezelőtt tartott sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány szintjén semmiféle bojkottal vagy hasonló akcióval nem szándékoznak reagálni arra, hogy Ausztria az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsában Románia schengeni csatlakozása ellen szavazott. A kormány és az illetékes intézmények továbbra is minden intézményi és politikai szintű lépést megtesznek a belső határellenőrzés nélküli térségbe való felvételhez szükséges egyöntetű támogatás megszerzéséért – szögezte le.
A kormányszóvivőt Sorin Grindeanu szocialista szállításügyi miniszter azon állítására reagáltatták az újságírók, miszerint a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) és a szállításügyi minisztérium alárendeltségében működő más vállalatok is bejelentették, hogy az osztrák bankokból a CEC-be helyezik át számláikat. Cărbunaru azt mondta, nem óhajtja kommentálni beosztott intézmények döntéseit, de a kormány szintjén nincs szó semmiféle bojkottról, és ugyanezt hangsúlyozta ki Klaus Iohannis államfő is. „A válasz csak a diplomácia és az egyezkedés útján történhet” – mondta.