Előadások, könyvbemutatók Nagyváradon

A nemzeti-polgári oldal nagyváradi magyar civil szervezetei több különleges alkalomra várják a publikumot márciusban, ezekből szemezgetünk alább.

A Polgári esték rendezvénysorozat keretében könyvbemutatóval egybekötött előadás lesz március 1-én, pénteken 17 órától a Lorántffy Zsuzsanna Református Egyházi Központ (Ezredévi emléktér, ma p-ța Libertății 40. szám) múzeumtermében. Bemutatásra kerül Bánó Attila Vitéz nagybányai Horthy Miklós, a hazafi című kötete. A szerzővel a könyvet megjelentető Erdélyi Szalon Kiadó igazgatója, Kovács Attila Zoltán beszélget.

Bánó Attila nemrégiben megjelent kötete már a címválasztásával egyértelművé teszi, hogyan ítéli meg Horthy Miklóst, a 20. századi magyar történelem meghatározó alakját. A szerző harminc éve, a kormányzó újratemetése óta foglalkozik vele különböző írásaiban, cikkeiben. Elmondása szerint a könyvvel hozzá kívánt járulni Horthy Miklós „sokat vitatott történelmi szerepének tisztességes megítéléséhez”.

A Magyar Polgári Egyesület ezen rendezvényén közreműködik a Váradi Dalnokok dalárdája is.

*

Ugyanezen rendezvénysorozat keretében mutatják be másnap, március 2-án, szombaton Komlóssy József Utolért az idő című kötetét. Erre 17 órától kerül sor az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács nagyváradi székházában, a Kálvin János (Jean Calvin) utca 1. szám alatt.

Komlóssy József székely gyökerekkel rendelkezik, de a Szilágyságban nőtt fel, majd családjával Budapestre került. 1956 őszén a soproni erdészeti egyetem diákjaként Kanadába emigrált, 1960-ban Vancouverben erdőmérnöki oklevelet szerzett, majd 1962-ben Svájcban telepedett le. Jelenleg Magyarországon él.

Komlóssy József egész életét a nemzeti kisebbségek problémájának – különösen pedig az erdélyi magyar kisebbség – sorsának szentelte. Részt vett az ENSZ Emberi Jogi Bizottsága Ceaușescu falurombolási politikáját elítélő határozata előkészítésében, alelnöke volt az Európai Népek Föderális Uniójának (FUEN) és a Nemzeti és Etnikai Kisebbségvédelmi Társulatnak (SENCE). A moldvai magyarok ügyét ő vitte az Európa Tanács elé, többek között neki köszönhető a csángók fakultatív magyar nyelvű oktatásának elindítása. A rendszerváltás utáni Romániában sokat tett a hagyományos székelyföldi erdőtársulások újjászervezéséért. Nevéhez kötődik az ukrán–szlovák határon a szögesdróttal kettéosztott magyar falu, Kis- és Nagyszelmenc közötti kishatárforgalom megnyitása.

A nagyváradi könyvbemutatón Szilágyi Zsolt politológus beszélget a szerzővel és mutatja be önéletrajzi kötetét.

 *

A Népek tengere című táncszínházi előadás felújított változatának premierjét láthatja a nagyváradi közönség a magyar nemzeti ünnepen, március 15-én 19 órakor a Szigligeti Színház Nagyvárad Táncegyüttese, a Szent László Egyesület és a Bihar Megyei Tanács társszervezésében. A színházbeli eseményre a belépés ingyenes, de meghívó igényléséhez kötött. A meghívókat a Szent László Egyesület székhelyén (Nagyvárad, Kálvin János utca 1. szám) lehet igényelni március 4-étől, hétfőtől, munkanapokon 12–18 és szombaton 10–13 óra között.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Februári veszteségeink közül

Következő hír

A román csendőrség nem helyettesítheti az állam intézményeit!

Related Posts
Total
0
Megosztás