Közel három év után végre személyesen is átveheti a Vasvári Pál-díjat Beke István és Szőcs Zoltán, akik Székelyföld autonómiájáért küzdöttek, és akiket politikai okok miatt, koncepciós eljárás nyomán öt-öt év börtönbüntetésre ítéltek – adta hírül a Magyar Nemzet tegnap a Vasvári Pál Polgári Egyesület és az Emberi Méltóság Tanácsa tájékoztatása alapján.
Emlékeztettek arra, hogy a székely politikai foglyok kiszabadítása érdekében annak idején többen felléptek, de nem említették név szerint sem Tőkés László EMNT-elnököt, sem Kulcsár-Terza József MPP-képviselőt, akik folyamatosan napirenden tartották a politikai foglyok ügyét, sorsát, sínylődését, illetve felkeresték őket börtöneikben.
A budapesti kormánypárti lap csak azt emelte ki, hogy Fejér László RMDSZ-es szenátor és Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság volt elnöke, az Emberi Méltóság Tanácsa jelenlegi vezetője Klaus Johannis román államfőhöz fordult kegyelmi kérvénnyel. Amúgy minden foganat nélkül, az elítélteknek le kellett ülniük a kiszabott éveket.

A budapesti székhelyű, magyarországi és erdélyi vezetésű Vasvári Pál Polgári Egyesület közgyűlése 2019-ben döntött úgy, hogy a Vasvári Pál-díjat Beke Istvánnak és Szőcs Zoltánnak adományozza. Felkérték idősebb Lomnici Zoltánt, a Vasvári Pál-díj korábbi kitüntetettjét, hogy adja át a politikai foglyoknak az elismerést. Ezt a börtönben nem tehette meg, csupán a kitüntetés fotóját mutathatta meg Beke Istvánnak és Szőcs Zoltánnak. „A kitüntetés jelentőségét mutatja, hogy az elmúlt évben Kásler Miklós miniszter, Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke és Bajkai István fideszes jogvédő, országgyűlési képviselő vette át a díjat” – hangsúlyozták.
Rámutattak, hogy a székely politikai foglyok kiszabadulása végre lehetővé tette az elismerés személyes átadását. Erre május 20-án 15 órakor kerítenek sort Kézdivásárhelyen. Beke Istvánt és Szőcs Zoltánt idősebb Lomnici Zoltán laudálja, és a díjat Tóth Kálmánnal, a Vasvári Pál Polgári Egyesület társelnökével adja át, aki köszöntőbeszédet mond. Az ünnepi szónok Fejér László szenátor lesz – közölték. Hozzátették: a megkésett díjátadással fejet hajtanak a két hazafi áldozatvállalása előtt.
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács sajtóirodája ugyanakkor azt közölte, hogy ebben az esztendőben – id. Lomnici Zoltán, a Vasvári-díj kitüntetettjének javaslatára – Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke kapja meg a kitüntetést, életműve elismeréseként, mint aki sokat tett és tesz a magyar nemzetért. A díj átadása május 22-én, vasárnap 11 órától lesz az EMNT marosvásárhelyi demokráciaközpontjában (Klastrom/Mihai Viteazu utca 10. szám). Beszédet mond és a kitüntetést átadja Tóth Kálmán és id. Lomnici Zoltán.