Újabb, Mexikó és az USA közötti föld alatti csempészutat fedeztek föl az amerikai hatóságok. Ez azonban nem primitív, hevenyészett vakondjárat, hanem szellőztetéssel, elektromos világítással és vasúttal ellátott, dúcozással alátámasztott alagút, amely a tijuanai határátkelőtől egészen San Diegóig húzódik 800 méter hosszan – olvashattuk a Mno.hun.
A hatóság a múlt héten fedezte fel a rejtekutat, amely amerikai földön, a kaliforniai nagyváros Otay Mesa-i ipari parkja egyik raktárépületében ér véget. Ez a körzet nagyon népszerű lehet a drogcsempészek körében, mert az elmúlt két évtizedben több mint egy tucat hasonló építményt lepleztek le itt.
Miután a rendőrség felfedezett a környéken egy házat, amely az utóbbi időben csempészett kábítószer elrejtésére szolgált, az ügynökök járműellenőrzésbe kezdtek a raktár közelében, s ennek során kokainnal teli dobozokra bukkantak – áll a szövetségi bűnüldözési hatóság San Diegóban kiadott jelentésében. A raktárban végzett razzia után ugyan több drogot nem találtak, viszont rábukkantak egy alagút betonpadlóba vágott lejáratára. A 120 centiméter átmérőjű, hat emelet mélységben húzódó alagút mintegy 800 méteren futott amexikói Tijuana irányába. A hatóság a razzia során 800 kilogramm kokaint, 75 kilogramm metamfetamint („kristályt”), és másfél kiló heroint talált a járművekben és a lakóházban, hat embert pedig őrizetbe vettek kábítószer-csempészet gyanújával.
Az alagutat egyébként a határ egyik legjobban megerősített szakszán építették, de bebizonyosodott, hogy a gránicon felhúzott fal csak a felszíni behatolástól véd, s a föld alatti védelmen van még min dolgozni, különösen, hogy 2006 óta tizenöt, gondosan ásott „ürgelyukat” fedeztek föl a kaliforniai–mexikói határ alatt. Errefelé az agyagos talaj különösen alkalmas az ilyen tevékenységre, a raktárak pedig szinte ideális fedőhelynek bizonyulnak.
Az alagútásás egyébként az 1990-es évek elején lendült fel, a járatokat elsősorban marihuánát toltak át tonnaszámra délről északra. Az Egyesült Államok drogellenes ügynöksége (DEA) szerint 2020-ban főként Kaliforniában és Arizonában dolgoztak a mexikói Sinaloa kartellhez köthető „mélyépítők”. A szövetségi törvény előírása szerint a felfedezett alagutakat betonnal kell kiönteni.
Az amerikai vám- és határvédelmi ügynökség szerint 2020 októbere és 2021 márciusa között 42,7 tonna kábítószert koboztak el a mexikói szárazföldi határátkelőkön gépkocsival érkezőktől. Érdekes módon több amerikai kísérli meg a csempészést, mint mexikói – az időszakban 2400 letartóztatás érintett amerikai állampolgárt, miközben mindössze 361 mexikóit csíptek fülön. Az USA és Mexikó kormánya többször is nekifutott a drogkartellek elleni közös fellépésnek, de nem sok sikert értek el, sőt egy a DEA által kiképzett különleges egységet fel kellett oszlatni, mert soraiba magas szinten is bűnözők szivárogtak be.