Föld alatti drogcsempészet – vasúton

Újabb, Mexikó és az USA közötti föld alatti csempészutat fedeztek föl az amerikai hatóságok. Ez azonban nem primitív, hevenyészett vakondjárat, hanem szellőztetéssel, elektromos világítással és vasúttal ellátott, dúcozással alátámasztott alagút, amely a tijuanai határátkelőtől egészen San Diegóig húzódik 800 méter hosszan – olvashattuk a Mno.hun.

A hatóság a múlt héten fedezte fel a rejtekutat, amely amerikai földön, a kaliforniai nagyváros Otay Mesa-i ipari parkja egyik raktárépületében ér véget. Ez a körzet nagyon népszerű lehet a drogcsempészek körében, mert az elmúlt két évtizedben több mint egy tucat hasonló építményt lepleztek le itt.

Miután a rendőrség felfedezett a környéken egy házat, amely az utóbbi időben csempészett kábítószer elrejtésére szolgált, az ügynökök járműellenőrzésbe kezdtek a raktár közelében, s ennek során kokainnal teli dobozokra bukkantak – áll a szövetségi bűnüldözési hatóság San Diegóban kiadott jelentésében. A raktárban végzett razzia után ugyan több drogot nem találtak, viszont rábukkantak egy alagút betonpadlóba vágott lejáratára. A 120 centiméter átmérőjű, hat emelet mélységben húzódó alagút mintegy 800 méteren futott amexikói Tijuana irányába. A hatóság a razzia során 800 kilogramm kokaint, 75 kilogramm metamfetamint („kristályt”), és másfél kiló heroint talált a járművekben és a lakóházban, hat embert pedig őrizetbe vettek kábítószer-csempészet gyanújával.

Az alagutat egyébként a határ egyik legjobban megerősített szakszán építették, de bebizonyosodott, hogy a gránicon felhúzott fal csak a felszíni behatolástól véd, s a föld alatti védelmen van még min dolgozni, különösen, hogy 2006 óta tizenöt, gondosan ásott „ürgelyukat” fedeztek föl a kaliforniai–mexikói határ alatt. Errefelé az agyagos talaj különösen alkalmas az ilyen tevékenységre, a raktárak pedig szinte ideális fedőhelynek bizonyulnak.

Az alagútásás egyébként az 1990-es évek elején lendült fel, a járatokat elsősorban marihuánát toltak át tonnaszámra délről északra. Az Egyesült Államok drogellenes ügynöksége (DEA) szerint 2020-ban főként Kaliforniában és Arizonában dolgoztak a mexikói Sinaloa kartellhez köthető „mélyépítők”. A szövetségi törvény előírása szerint a felfedezett alagutakat betonnal kell kiönteni.

Az amerikai vám- és határvédelmi ügynökség szerint 2020 októbere és 2021 márciusa között 42,7 tonna kábítószert koboztak el a mexikói szárazföldi határátkelőkön gépkocsival érkezőktől. Érdekes módon több amerikai kísérli meg a csempészést, mint mexikói – az időszakban 2400 letartóztatás érintett amerikai állampolgárt, miközben mindössze 361 mexikóit csíptek fülön. Az USA és Mexikó kormánya többször is nekifutott a drogkartellek elleni közös fellépésnek, de nem sok sikert értek el, sőt egy a DEA által kiképzett különleges egységet fel kellett oszlatni, mert soraiba magas szinten is bűnözők szivárogtak be.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Erdélyben nyújtják át a Vasvári-díjakat

Következő hír

Folytatódik az SZNT együttműködése az EFA-val

Related Posts
Total
0
Megosztás