Az bukaresti Alkotmánybíróság (CCR) péntekre halasztotta mind az államfőválasztás első fordulója eredményeinek érvényesítésére vonatkozó döntést, mind az első forduló eredményének megsemmisítésére irányuló kérelemről szóló határozatot – jelentették be hivatalosan.
Az Alkotmánybíróság közleményben megerősítette, egyöntetű döntéssel elhatározták, kérik az államelnök-választások első fordulójában leadott szavazatok újraszámolását: az érvényes és az érvénytelen voksokat is újra kell számolni. Az újraszámlálás eredményeit a Központi Választási Iroda be kell mutassa az Alkotmánybíróságnak. Erre a határidő november 29-e, 14 óra.
„Szinte lehetetlen, hogy a BEC péntekig elvégezze az újraszámlálást, tekintve, hogy 9,4 millió szavazatról van szó. Ez azt jelenti, hogy valószínűleg újabb halasztásra kerül sor” – nyilatkozta egy hivatalos forrás a fővárosi sajtónak.
Az alkotmánybíróság honlapján közzétett információk szerint Cristian Terheş és Sebastian Constantin Popescu elnökjelöltek nyújtottak be egy-egy igénylést, amelyben a november 24-i forduló eredményének semmissé nyilvánítását kéri. Az alkotmánybíróságnak legkésőbb péntekig kellene érvényesítenie a romániai elnökválasztás első fordulójának eredményét, kihirdetnie a második fordulóban egymással szemben álló két első számú jelölt nevét, és gondoskodnia az eredmények közzétételéről a médiában és a Hivatalos Közlönyben.
Beszámolónk címében szinte „választási ingyencirkuszt” írtunk, de az ingyen jelző nem klappolna a valósággal, hiszen a kezdetleges, éretlen és tökéletlen román demokráciában a pszeudojogállam működtetése iszonyú költségeket emészt fel, amelyeket az állampolgárokkal fizettet meg az államhatalom.
Időközben például a Legfelsőbb Védelmi Tanácsot (CSAT) is összehívták a nagy riadalom közepette, amit az okozott, hogy az első fordulót nem egy akkreditált, „klasszikus”, a kommunista utódpártok (PSD, PNL, AUR, RMDSZ) és külföldről irányított globalista erők (USR, REPER) által állított jelölt nyerte, hanem egy szuverenista, független „meglepetés-ember”, Călin Georgescu. Ez a bizonyos CSAT egy nevetséges kibertámadásos, internetmanipulációs összeesküvés-elmélettel állt elő ma, amit még a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) nevű titkosszolgálat is sietett megcáfolni. Még a legmegfontoltabbnak mindenki közül a harmadik helyen végzett jelölt, Marcel Ciolacu bizonyult, aki óva intett attól, hogy különféle figurák és csoportocskák és körök megkérdőjelezzék a román választók akaratát. Egyébként pedig szinte az összes romániai politikai párt törvényszegő kampányolásról, kampányfinanszírozásról, választási csalásokról kezdett el hadoválni, beleértve az RMDSZ-t, amelyik pedig az egyik leghisztérikusabb, legmanipulatívabb és legpazarlóbb kampányt folytatta és folytatja, mondván, hogy december 2-án világvége következik, ha 1-jén a jelöltjeik nem kapják meg a szavazatok 5%-át és kiesnek a törvényhozásból (ami szintén egy népbutító hazugság, ugyanis a választási törvényben biztosítva van az alternatív küszöb a regionális politikai szervezetek számára, amennyiben négy megyében minimum 20%-nyi szavazatot szereznek – ez az RMDSZ számára szinte borítékolható).
Egyébként maga a vasárnapi szavazatok újraszámlálásának kérdése is merőben álságos, ugyanis a győztes olyan előnnyel nyert, ami kizárja a csalás lehetőségét; a pár száz voksnyi különbség a második és harmadik helyezett között mutatkozott, akik között változhat esetleg a sorrend.
Cristian Terheş (képünkön) szerint az újraszámolással bebizonyosodhat, hogy a másodiknak „kihozott” Elena Lasconi valójában kevesebb szavazatot kapott, mint a harmadik Ciolacu, ami más sorrendet eredményezne, a törvény értelmében pedig semmisnek kell nyilvánítani az eredményeket és meg kell ismételni az első fordulót. „A CCR az újraszámolással majd eldönti, hogy tisztességes volt-e a választás, megalapozottak-e vagy sem az általam bemutatott bizonyítékok” – magyarázta.
Elmondta, az alkotmánybírósághoz benyújtott óvásban érvként hozta fel, hogy a romániai urnazárás után, amikor már egyértelmű volt, hogy ki hogyan áll, az USR vezetői és a jelöltjük, Elena Lasconi törvénytelen módon folytatták a kampányt, arra kérve a Nyugat-Európában, az Amerikai Egyesült Államokban, a Kanadában, a Mexikóban és a Dél-Amerikában élő románokat, hogy szavazzanak a nőre.
A konzervatív párti Terheş, aki az Európai Parlament tagja, állítja: arra is van bizonyítéka, hogy az elnökjelöltségtől visszalépett, de a szavazólapokon szereplő Ludovic Orbanra leadott voksokat a szavazatszámlálási jegyzőkönyvek összeállításakor Elena Lasconi nevéhez írták, és így hamis adatok kerültek a Különleges Távközlési Szolgálat rendszerébe. „Úgy vélem, ez lehet a fő oka annak, hogy a szavazatok újraszámolását kéri az alkotmánybíróság” – magyarázta.