A mi időnk szerint ma hajnalban rendezték meg 82. alkalommal a Golden Globe-gálát a kaliforniai Beverly Hillsben, ami egyféle előjátéka a filmvilágbeli Oscar-díjak kiosztásának. A legjobb film kategóriában négy díj talált gazdára: dráma, musical (vagy vígjáték), animáció és nem angol nyelvű alkotás műfajban.
A brutalista című alkotást találták az ítészek a legjobb drámának, s a legjobb rendezői díjat is elvihette Brady Corbet. A szörnyen hosszú, három és fél órás mű a második világháború után játszódik, és egy Amerikába emigráló magyar zsidó építészről szól. A hét éven át készített film legtöbb jelenetét Magyarországon forgatták, a vágó például a több hollywoodi filmet jegyző Jancsó Dávid volt.
Az Emilia Pérez című francia gyártmányú, de spanyol nyelvű musical négy kategóriában nyert, ez lett a legjobb musical, a filmben játszó Zoe Saldana megkapta a legjobb női mellékszereplő díját is a Beverly Hilton szállóban. Az alkotás egy mexikói drogbáróról szól.
A legjobb drámai színésznő Fernanda Torres lett az I’m Still Here című brazil filmből, a legjobb színész A brutalistában játszó Adrien Brody.
A legjobb vígjátékszínésznőnek járó díjat a ma már 62 éves Demi Moore kapta A szerben vitt szerepéért. Ebben a kategóriában a román származású Sebastian Stan (A Different Man) kapta az aranyglóbuszt.
Legjobb férfi mellékszereplő Kieran Culkin lett a Rokonszenvedésben nyújtott alakításáért, a legjobb forgatókönyvnek pedig A brutalistáét találták, ami Brady Corbet és Mona Fastvolt műve.
Az első gálát egyébként 1944 januárjában tartották, akkor látogattak először amerikai filmcsillagok és stúdióvezetők a 20th Century Fox stúdióba, hogy megtekintsék az előző év filmtermésének a külföldi újságírók szervezete által kiválasztott legjavát, és átvegyék a testület által hat kategóriában adományozott elismeréseket. A színésznők között az első kitüntetett Jennifer Jones lett a Bernadette című dráma főszerepéért, ez az alkotás lett a legjobb film is, Henry King pedig a legjobb rendező, a színészek közül a magyar Lukács Pált (Paul Lukas) díjazták az Őrség a Rajnán című antifasiszta háborús drámáért. Utóbb mindkét színész megkapta az Oscart is.
A kritikusok úgy döntöttek, hogy az eseményt minden évben megrendezik, mégpedig – függetlenségüket bizonyítandó – az Oscar-díjkiosztó előtt. A győzteseknek járó szobrocska 1945-re készült el: a kis talapzaton álló, földgolyót mintázó aranygömböt egy filmszalag öleli körül. A gálát először 1964-ben közvetítette országos televízió.
A díjakat napjainkban 27 televíziós és filmes kategóriában adják át a hat jelölt közül a nyertesnek. A legjobb filmeket több műfajban – dráma, vígjáték/musical, animációs, illetve idegen nyelvű alkotás – díjazzák. A legtöbb, tíz jelölést idén Jacques Audiard Emilia Pérez című musicalje kapta.
Első magyar alkotásként 2016-ban Nemes Jeles László Saul fia című holokausztdrámája nyert a legjobb idegen nyelvű filmek kategóriában, amely aztán a 88. Oscar-gálán is elnyerte a díjat az idegen nyelvű filmek között.
Demi Moore egy egyedi Giorgio Armani Privé fémes, pánt nélküli ruhát viselt, amelyet Swarovski kristályok díszítettek. A gyönyörű ruhát szoborszerű dekoltázs és hullámzó részletek jellemezték, így klasszikus sziluettet adott a színésznőnek egy látványos csavarral. Moore a szettet egy lenyűgöző Cartier statement fülbevalóval és elegáns Christian Louboutin magassarkúval egészítette ki. Jellegzetes, dús haját klasszikus oldalsó választékkal viselte, ami időtlen eleganciát kölcsönzött neki.