Pazarló állam, pazarló román sztárok

A román úszósport történetének első olimpiai aranyérmét szerezte Párizsban David Popovici, aki ezután hosszas tépelődés végén megajándékozta magát egy mintegy 150 ezer eurót (750 ezer lejt, 60 millió fortintot) érő Porsche Spyder sportautóval. A sztárúszóba egy egyetemi professzor kötött bele, aki szerint a Popovicihoz hasonlók közül sokan az utcán végezhetik.

A még mindig csak 20 éves David Popovici a 2022-es budapesti világbajnokságon robbant be, amikor 100 és 200 méteres gyorsúszásban is megszerezte az aranyérmet. Aztán néhány héttel később a római Európa-bajnokságon Milák Kristóffal is összeakadt, aki előtt világcsúccsal győzött 100 gyorson. Popovici akkor a Magyar Nemzetnek azt mondta, hogy a gyorsúszással akkoriban még komolyan kacérkodó Miláknak félnie kellene tőle, ahogy neki is a magyar klasszistól pillangón, de ennek ellenére lehet, hogy áttempózik az ő felségterületére. Ez azóta sem következett be, és az elmúlt két évben látszólag Milák is elengedte a gyorsúszást, így elmaradtak az újabb nagy csatáik.

Maradt azonban közös pont a két úszóban: az autók. Az öntörvényű Milákról köztudott, hogy rajong az autókért, és most Popovici is ezzel került a címlapokra Romániában. Vett ugyanis magának egy Porsche Spyder sportautót, aminek az értéke másfélszáz ezer euró. A nyáron már rajtakpaták, hogy egy 200 ezres Audi R8 Spyderrel furikázott Bukarestben, de később kiderült, azt csak „egy barátja” adta neki kölcsön.

A minibotrányt a Közgazdaságtudományi Akadémia (a fellengzős név egy bukaresti egyetemet takar) professzora, Cristian Păun generálta, aki egy, a közösségi médiában közzétett bejegyzésében kötött bele a sztárúszóba. „David Popovici 140 ezer eurós összeget kapott a román kormánytól (vagyis mindannyiunktól, adófizetőktől), a szponzor Toyotától pedig egy Corollát. Most mégis vett egy másik autót. Egy 150 ezer eurós Porsche Spydert, ami álmai autója.” Majd kioktatta a fiatalembert, aki kb. 22 ezer euró áfát fizetett érte, mondván: az autó 20-30 százalékot veszített az értékéből attól a pillanattól kezdve, hogy kigurult vele a szalonból. Az éves kötelező biztosítás díja több ezer euróba kerülhet. „Közgazdászként rendkívül lehangolónak tartom a döntést. Jobb lett volna, ha a főváros központjában vesz egy lakást, és kiadja. Hosszú távú bevételi forráshoz jutott volna.” Ezzel arra is célzott, hogy az úszók általában csak kevés ideig vannak a csúcson és keresnek jól.

Păun hozzátette azt is, hogy mindenki azt csinál a pénzével, amit akar, de úgy látja, Popovici túl könnyen dobta ki az ablakon az olimpiai pénzjutalmát: „Sok lottógyőzteshez hasonlóan viselkedett, akik aztán az utcán végezték.”

A bulvársajtó persze csodálattal fogadta a hírt és elájulva reklámozta a nagy fogást. De elfelejtett emlékeztetni a párizsi olimpia után történt botrányra: a történelmi úszóaranyat megszerző Popovici tetemes, két érem után kapott 140 ezer eurós pénzdíja eltörpülni látszott két könyökvédős bürokrata jutaléka mellett: a Román Evezős Szövetség főtitkára, Cătălin Erhan és Petrescu Roxana főkönyvelő egyaránt nagyobb, 162 400 eurós jutalmat kaptak. Ezt akkor a volt RMDSZ-es sportminiszter, Novák Eduárd hozta nyilvánosságra, de állítólag csúsztatott. Ugyanis az evezős szövetség közleménye szerint nem ennyit kapott a két hivatalnok, hanem 324 ezer eurót összesen a Román Evezős Szövetség, amit 50 alkalmazott között osztottak szét, kinek-kinek érdemei szerint. Azóta sem derült ki, hogy ki hazudott. (Popovicinál kaphatott ugyan többet valaki az evezősöknél, de a két megnevezettnek külön-külön nem juthatott 162 ezer euró, ha igaz, amit a szövetség állít.)

Ám Romániában az igazság mindig „odaát van”…

Total
0
Megosztás
Előző hír

Átadták az új hidat Sepsibükszádon

Következő hír

Golden Globe 2025 – meglepetések nélkül

Related Posts
Total
0
Megosztás