Az Európai Bizottság nem fogadta el a közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló magyar törvény módosítását, így az alapítványi fenntartású egyetemek továbbra sem vehetnek részt az Erasmus+ és Horizon-programokban. Deutsch Tamás EP-képviselő közösségi oldalán közzétett posztjában úgy fogalmazott: teljesen törvénytelenül tovább akarják büntetni a magyar egyetemistákat és kutatókat.
„Gyalázatos, amit Brüsszel csinál: teljesen törvénytelenül tovább akarják büntetni a magyar egyetemistákat és kutatókat. Már évekkel ezelőtt megmondták, hogy »Magyarországot térdre kell kényszeríteni«, illetve »pénzügyileg ki kell éheztetni«. Brüsszel ezt az aljas tervet hajtja végre, a legarcátlanabb eszközöket alkalmazva, amikor magyar egyetemistákat és magyar kutatókat törvénytelenül továbbra is büntet. Azt akarják a brüsszeli bürokraták és az ő oldalukon a saját hazájuk ellen áskálódó magyarországi ellenzékiek kikényszeríteni, hogy támogassuk a háborút, engedjük be Magyarországra az illegális migránsokat és adjuk fel a gyermekvédelmi törvényünket. De ha a fejük tetejére állnak, mi, magyarok akkor sem engedünk ezekben a kérdésekben! Ennyi” – írta közösségi oldalán közzétett bejegyzéséhez Deutsch Tamás.
Az Európai Bizottság hétfői döntésében arról írt, hogy a magyar kormány által december 2-án bejelentett törvénymódosítás nem kezeli megfelelően a közérdekű vagyonkezelő alapítványok kuratóriumaiban felmerülő összeférhetetlenségi kockázatokat. Erre reagálva Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti képviselője a Magyar Nemzet brüsszeli tudósítójának megkeresésére bírálta az Európai Bizottság döntését. Szerinte Brüsszel nemcsak alaptalanul, de törvénytelenül is akadályozza a magyar diákok és kutatók részvételét az uniós programokban.
A budapesti Kulturális és Innovációs Minisztérium vezetője is reagált az Európai Bizottság állásfoglalására. Hankó Balázs úgy fogalmazott: „Politikailag túszul ejtették a magyar egyetemistákat.”
Korábban Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti képviselője is elfogadhatatlannak és diszkriminatívnak nevezte az Európai Bizottság azon döntését, amely továbbra is kizárja a magyar közérdekű vagyonkezelő alapítványokat és az általuk fenntartott egyetemeket az Erasmus+ és Horizon Európa-programok finanszírozásából.