Rózsás gödény, más néven rózsás pelikán (Pelecanus onocrotalus) tűnt fel a Körös–Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén – adta hírül a park.
Hozzáfűzték, hogy utoljára húsz évvel ezelőtt, 2004-ben sikerült megfigyelni a Kis-Sárréten a Magyarországon már csak ritka kóborlóként előforduló, nagy testű madarat. Ezúttal nem a vízen, hanem a Biharugrai-halastavak közelében, egy szántóföldön figyelte meg és fotózta le mobiltelefonjával egy traktoros a szárnyast.
A pelikán közelében egyébként tizenegy fehér gólya sétálgatott, könnyen lehet, hogy kóborlás közben csatlakozott a költőhelyeik felé vonuló madarakhoz. A rózsás gödény közeli rokonával, a borzas gödénnyel együtt a 19. század közepéig még költött az akkoriban háromszor nagyobb Magyarországon, de a folyószabályozások és a mocsarak lecsapolása miatt inkább távol maradnak, azóta csak alkalmilag látogatnak el a Kárpát-medencébe.
A pelikán fő tápláléka a hal, de ritkasága miatt nem okoz gazdasági kárt, vigyázni kell rá. Borzas gödényt 1997-ben és 2013-ban figyeltek meg a trianoni román–magyar határ melletti, kétezer hektáros Biharugrai-halastavakon (Békés vármegye).