A balliberális román kormánykoalíció hétfőn este 17,3 milliárd lej (3,4 milliárd euró) értékű szociális és gazdaságösztönző intézkedéscsomagot hirdetett meg a kis jövedelműek és a vállalatok támogatására, az intézkedések leghamarabb május 1-től lépnek hatályba. Elemzők szerint annyit ét, mint halottnak a puszi.
A csomag több mint fele, 9 milliárd lej európai uniós támogatásokból származik, a fennmaradó 8,3 milliárd lejt az állami költségvetésből fedezik. A szociális intézkedések egy része 2023-ban is érvényben marad, másik része csak az idén hatályos – közölte a miniszterelnök.
Azt állítják a hatalmon lévők, hogy az intézkedéscsomaggal a legsérülékenyebb családoknak akarnak védelmet nyújtani a magas inflációval szemben, és hogy a különböző támogatásokból a lakosság több mint fele részesül.
Az állam egyebek mellett 300 millió eurót fordít az áremelkedések kompenzálására, amelyben kis- és középvállalkozások (kkv), nagybefektetők és áruszállítók részesülhetnek. A 15 százaléknál nagyobb rezsiköltséggel szembesülő kkv-k 400 ezer euró támogatás kaphatnak, további 200 millió euróval akarják ösztönözni a gazdaság számára fontos nagyberuházások támogatását, emellett állami támogatásban részesülnek az egymillió eurónál nagyobb beruházások. A kormány támogatást nyújt az áruszállító vállalatoknak, literenként 0,5 lejjel járul az üzemanyagköltségükhez. A kényszerszabadságra küldött dolgozók bérének a 75 százalékát az állam fizeti az év végéig. A mezőgazdaságban dolgozóknak 3000 lejre emelik a minimálbérét, jelenleg a minimálbér 2550 lej, egyedül az építőiparban van érvényben megemelt, szintén 3000 lejes minimálbér.
Emellett a kormány 200 millió euróból akarja ösztönözni a mezőgazdasági termékek feldolgozását, és 300 millió euró vissza nem térítendő támogatást nyújt a mezőgazdasági munkaerő költségeinek fedezésére.
Az ígérteke szerint az alacsony jövedelműek minden második hónapban 50 euró értékű utalványt kapnak majd, amelyekkel alapélelmiszereket vásárolhatnak. Összesen 4,7 millió ember részesül ebben a támogatásban, amelynek a teljes költsége eléri az 1 milliárd eurót. A szociális ösztöndíjban részesülő diákok is havonta 30 euró értékű utalványt kapnak, amellyel élelmiszert, ruhát és tanfelszerelést vásárolhatnak. A kormány lehetővé teszi a minimálbér önkéntes megemelését is 200 lejjel, amely adómentes. Az alkalmazottaknak a munkáltató által bérkiegészítésként adott úgynevezett ebédjegyek értékét 20,17 lejről 30 lejre emelik.
A kormánykoalíció eredetileg a hiteltörlesztési moratóriumot is újra be akarta vezetni, de az erről szóló döntést egyelőre elhalasztották.
Az Országos Statisztikai Intézet ma tette közzé: a földgáz, az üzemanyag, a burgonya és az étolaj drágult a legnagyobb mértékben az elmúlt egy évben, és az elektromos áram díja volt az egyetlen, amely csökkent a 2021/118-as sürgősségi rendeletbe foglalt árkompenzálásnak köszönhetően.
Ezek szerint 2021 márciusa és 2022 márciusa között a földgáz 46,49, az üzemanyag 34,16, a burgonya 36,5, az étolaj 32,33, a kukoricaliszt 24,35, a búzaliszt 21,47 százalékkal drágult.
Februárhoz képest márciusban átlagban 2,54 százalékkal nőtt az élelmiszerek ára. 5,85 százalékkal drágult a zöldségek és zöldségkonzervek ára, 5,83 százalékkal az étolajé és 5,10 százalékkal a vajé. Árcsökkenést nem regisztráltak.
A nem élelmiszer jellegű termékek közül a földgázon és az üzemanyagokon kívül a hőenergia drágult a legjelentősebben 2021 márciusához viszonyítva, 20,99 százalékkal. Az előző hónaphoz mérten márciusban az üzemanyag ára nőtt a legnagyobb mértékben, 7,67 százalékkal. Egy hónap alatt átlagban 1,86%-kal drágultak meg a nem élelmiszer jellegű termékek, árcsökkenést nem regisztráltak ebben a kategóriában sem.
Egy év alatt a postai szolgáltatások díja 17,50 százalékkal nőtt, a víz- és csatornázási díjak pedig 14,68 százalékkal emelkedtek. Egy hónap alatt a legnagyobb mértékben, 3,58 százalékkal a közúti szállítás díja nőtt, míg a víz- és csatornázási díjak 2,01 százalékkal drágultak. Átlagban 0,67 százalékos növekedés következett be a szolgáltatások árában alig egy hónap alatt.
A statisztikai adatok szerint az éves infláció a februári 8,53 százalékról 10,15 százalékra nőtt márciusban. A nem élelmiszer-termékek 10,86 százalékkal, az élelmiszerek 11,20 százalékkal, a szolgáltatások pedig 6,53 százalékkal drágultak.