Az erdélyi sajtó egy része adta hírül, hogy Sebestyén Márta is fellép a Tisza-parti Máramarosszigeten a magyar kultúra napján, és ekkor adják át a Hollósy-díjat is. De aztán kiderült: a rendezvény nem magyar kultúra napján lesz…
A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük meg január 22-én, annak emlékére, hogy – a kézirat tanúsága szerint – Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le egy nagyobb kéziratcsomag részeként és jelölte meg dátummal Csekén a Himnusz kéziratát. Egy országgyűlési határozat alapján 2022 decembere óta hivatalos állami emléknap Magyarországon január 22-e, de az ország határain túl is megünneplik a magyar közösségek.
Máramarosszigeten az RMDSZ nevű politikai párt szervez koncertet és díjátadót, de két nappal korábban, január 20-án, amikor is a helyi zeneiskolába várják a publikumot, de a belépés nem ingyenes: 30 lejt kell lepengetni a belépőért, mégpedig a nagybányai és máramarosszigeti pártirodákban. S ezzel már kampányrendezvénynek is minősül a kultúra „előnapi” esemény.
A zenei esten fellép Sebestyén Márta UNESCO- és Kossuth-díjas magyar népdalénekes, Andrejszki Judit Liszt-díjas régizenei előadó, valamint Ifj. Szerényi Béla Junior Prima Prima-díjas népzenész. Kiosztják a „Máramaros kultúrájáért” díjat is, ami szintén a szervező párt leleménye, és tavaly óta az itt született, de festőiskolát Nagybányán alapított Hollósy Simon (1857–1918) nevét viseli.
Máramarossziget 1918-ig, majd 1940-től 1944-ig újra Máramaros magyarországi vármegye székhelye volt, ma csupán egy harmincezres megyei jogú város (municípium) az 1968-ban az egykori Máramaros, Szatmár, Szilágy és Szolnok-Doboka vármegyék egyes részeiből kialakított romániai Máramaros megyében. A Felső-Tisza parti városban kb. négyezer magyar él.