Marius Budăi munkaügyi miniszter ma lemondott tisztségéről, miközben a korrupcióellenes ügyészség azt vizsgálja, hogy a távozó szociáldemokrata politikus által vezetett tárca alárendeltségébe tartozó intézményeknek milyen szerepük volt az otthonokban tapasztalt visszaélések kapcsán.
A feltételezés szerint az illetékesek szemet hunytak a súlyos kihágások felett. A munkaügyi miniszter lemondása után Gabriela Firea családügyi miniszternek is távoznia kell tisztségéből – véli az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke. Cătălin Drulă szerint az a tény, hogy az újságíróból lett politikusnő még tisztségben van, a Bukarest környéki, voluntari idősotthonokban történtek miatt felháborodott polgárokkal szembeni megvetésről árulkodik. „Marcel Ciolacu miniszterelnöknek kötelessége meneszteni Fireát. Bármilyen cinikus számításokat is végeznek a háttérben, azok nem írhatnak felül egy szükséges és kötelező gesztust. A Firea-Pandele klánnak nincs többé keresnivalója a kormány asztalánál” – mondta a pártelnök, a családügyi miniszter mellett annak férjére, Florentin Pandele voluntari polgármesterre utalva. Időközben Firea le is mondott, de mint kiderült, csak azért, hogy javítson ezzel valamit a kormányzó Szociáldemokrata Párt imidzsén.
Bukarestben tüntetés zajlott a korrupt kormánytagok, tisztviselők és „ellenőrző szervek” ellen. Szombatra még nagyobb megmozdulást ígérnek, mivel nem halad sem az öregotthonokban zajló emberkínzások és gyalázatos nyerészkedések felelőseinek, illetve cinkosaiknak leleplezése és felelősségre vonása. Mindenki másra mutogat, örökölt hagyományokra, szövevényes ügyvitelre és joghézagokra hivatkozik.
Kiderült, hogy már a korábbi kormány PNL-s miniszterelnökét, Nicolae Ciucăt is tájékoztatták illetékesek az öregotthonokban elkövetett visszaélésekről, nem is egyszer, többször. A kormányzat minden szintjén tudtak róla és szemet hunytak afölött, hogy embertelen körülmények között tartottak, éheztettek, bántalmaztak és dolgoztattak több mint száz idős személyt dél-romániai öregotthonokban. Ez nyilvánvalóan vonatkozik azokra az RMDSZ-politikusokra is, akik csak a nemrég lezajlott kormányváltás után álltak fel a bársonyszékekből, de most „rendszerhibaként” magyarázzák a megmagyarázhatatlant. Bár az új miniszterelnök, Marcel Ciolacu országszerte ellenőrzéseket rendelt el az idősotthonokban, egyelőre nem tudni, hol és milyen disznóságokra derül fény. Ha egyáltalán. Ugyanis Romániában azok is az általános korrupció aktív részvevői, akiknek az ellenőrzés, számonkérés, a korrupció elleni küzdelem lenne a feladatuk.
Közismert az is, hogy valóságos bűnszervezetek igyekeznek olyan pácienseket felhajtani a „szociális ellátóipar” számára, akiknek nincsenek hozzátartozóik, és akiktől a lakásukat, nyugdíjukat is el lehete venni. Az elöregedő Románia kedvező terep, ugyanis egyre több a gondozásra szoruló idős ember, köztük olyanok is, akiknek a hozzátartozói már rég külföldön élnek és dolgoznak. A munkaügyi minisztérium nyilvántartása szerint 2023. július 10-én Romániában 758 öregotthonnak volt működési engedélye, ebből 120 állami, a többit szervezetek, alapítványok, felekezetek működtették 33 ezer idősnek adva otthont, miközben a várólistákon több ezren várják, hogy „megürüljön egy ágy”…