Ki törődik az ukrajnai románokkal?

Amióta felfedeztem, hogy itt időnként Sabin Gherman is jelentkezik, bele-bele kukkantok a romániai Prima News hírtelevízió műsorába.

Legutóbb arra kapcsoltam át, hogy a műsorvezető három stúdióbeli meghívottjával éppen a román–ukrán viszony legutóbbi fejleményeiről értekezik. Azoknak az ukrajnai román görögkeleti pópáknak és híveiknek a kálváriájáról, akiket – azzal összefüggésben, hogy az ukrán ortodoxok különváltak az orosz ortodox egyháztól – ukrán részről az orosz ortodox egyházi dogmák melletti kitartással (oroszpártisággal? oroszbarátsággal?) vádolnak. (Már ha jól értettem a konfliktus lényegét.)

Más témaként arról, hogy a Duna-delta ukrajna felőli részén immár tavaly december óta teherszállító hajók számára is járható kanális épül a Fekete-tengerig. Amely nagyszabású munkálatnak két szépséghibája is akad. Egyrészt hatalmas területen, így a delta romániai részén is nagymértékben károsítja a környezetet, jóvátehetetlen pusztulást okoz a természetvédelmi terület élővilágában. Másrészt a csatornaépítés ötlete nem új. Amikor pedig ukrán részről több évvel ezelőtt először álltak elő vele, a román fél nemzetközi bíróság elé vitte az ügyet, és – miután a felkért szakértők szerint is környezetkárosító hatású munkálatokról van szó – meg is nyerte a pert. Tavaly decemberben ilyen előzmények után láttak ismét munkához ukrán oldalon – anélkül, hogy erről a román felet értesítették volna. Bukarestben valamikor február eleje (vagy közepe?) táján kezdtek ébredezni, de ellenlépéseket azóta se tettek…

A stúdióbeszélgetés harmadik témájaként a mintegy 500 ezres lélekszámú ukrajnai román kisebbséget is érzékenyen sújtó, nemrég elfogadott ukrán kisebbségi törvény került terítékre. Ismét megállapítást nyert Bukarest már-már nemtörődömséggel felérő erélytelensége.

A műsorvezető felkérése nyomán itt szólt bele a vitába (?) Skype-on Sabin Gherman. Aki mindenek előtt rávilágított: az ukrajnai ötszázezer román egy része nem románnak, hanem moldovánnak, más része vlahnak mondja magát.

– Vajon ki a felelős ezért? – tette fel a kérdést a Prima News csatorna „De la A la Z” rovatának vezetője.

– Az ottani románok – vágta rá a műsorvezető.

– Nem – szögezte le Gherman. És így folytatta: – Mit tett a román állam azért, hogy ezek az emberek őrizzék nemzeti identitásukat? Bizony semmit! Tudnak olyan bukaresti politikust, parlamenti képviselőt, szenátort mondani, aki legalább annyira törődne velük, hogy elment volna közéjük, megérdeklődni mit gondolnak románságukról, Romániáról, egyáltalán miként élnek Ukrajnában? Én csak egyetlen ilyen romániai politikusról tudok. Az illető neve pedig Tőkés László…

Kommentár nem szükséges.

Boros Ernő 

Total
0
Megosztás
Előző hír

Erdélyi küldöttség Orbán Viktor évértékelőjén

Következő hír

Pénzügyi csalásra figyelmeztet a román rendőrség

Related Posts
Total
0
Megosztás