Az első hírek arról szóltak az RMDSZ-es és RMDSZ-közeli médiában, hogy a román államfőhöz intézett nyílt levélben mondott le a marosvásárhelyi színház vezérigazgatója, Gáspárik Attila.
Közben az is kiderült, hogy a kéttagozatos Marosvásárhelyi Nemzeti Színház élén csupán „ideiglenesen tartózkodik” immár jó ideje a vezérigazgató, akit a teátrumot fenntartó román kulturális minisztérium egyre-másra meghosszabbított delegálással, a törvényességet súrolva tarott a posztján, mivel Gáspárik nem tett eleget a minden közintézmény-vezető számára kötelező eljárásnak: versenyvizsgán kellett volna elnyerni a direktori széket.
Levelében a nevezett csak két „komoly” indokot hozott fel, megpróbálva önmagát áldozatként feltüntetni. Egyfelől azt hangoztatta, hogy elmaradt a marosvásárhelyi színházépület szükséges, tervezett és beígért felújítása, márpedig abban már nem lehet dolgozni. Másfelől pedig elmaradt az ő igazgatói mandátumának véglegesítése, ami nélkül ő nem tud dolgozni.
Lemondó levelének nyilvánosságra hozásakor az erdélyi és magyarországi média úgy próbálta piedesztálra állítani Gáspárikot, mint aki „2011 óta vezeti a Marosvásárhelyi Nemzeti Színházat. Vezérigazgatósága alatt a színház látványosan fejlődött, jelentősen megnőtt a nézőszám mind a román, mind a magyar tagozat előadásain.” Azt viszont teljességgel elhallgatták, hogy Gáspárik helyzete a színház élén tarthatatlanná vált, távozását a magyar társulat tagjai napokkal ezelőtt szóban és írásban követelték, mivel az utóbbi években emberileg és szakmailag is alkalmatlanná tette magát a legendás Székely Színház utódjának irányítására. Erről a bukaresti kultuszminisztériumban is tudtak, de lépni nem mertek, mivel Gáspárik egykor az RMDSZ embereként került különböző fontos pozíciókba, politikai tisztségekbe, beleértve a vásárhelyi teátrum vezetését is. Markó Béla egykori pártelnök bizalmasaként és udvaroncaként volt annak „hangerősítője”, jó ideje pedig a balliberális körök aktivistájaként hangoztatja kritikáit a magyarországi nemzeti-polgári kormányzattal szemben, ezzel kínos helyzetbe hozva az Orbán-kormány mellé újabban felsorakozott Kelemen Hunor-féle pártvezetést.
A nagyváradi születésű, 57 éves, kabarészínészből lett színházigazgató régóta hoz vitatott döntéseket a vásárhelyi teátrum színház élén, a kollégáihoz lekezelően viszonyul, közszerepléseivel többet árt, mint használ Marosvásárhely és Erdély magyar közösségének – lemondása (vagy lemondatása) mindenkinek hasznára válhat (legfőképpen magának az RMDSZ-nek), ugyanakkor felveti azoknak a felelősségét, akik Gáspárik Attilát felfelé nyomták és tenyerükön hordozták az elmúlt években.
R. B. M.