Meghalt Kozma Imre atya

Életének 85. évében elhunyt Kozma Imre katolikus pap, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnöke, a Betegápoló Irgalmasrend korábbi magyarországi vezetője – tájékoztatta a sajtót a szeretetszolgálat.

Kozma Imre 1940. június 4-én Győrzámolyban született. A győri bencés gimnáziumban érettségizett, majd papi szemináriumba jelentkezett. Döntése komoly elkötelezettséget jelentett, hiszen 1958-ban a papi hivatást választó fiatalok biztosan számíthattak arra, hogy az államvédelmi hatóság zaklatni és üldözni fogja őket. Kozma Imre atyát a későbbi években számos alkalommal előállították és kihallgatták, hallgatóságának több tagját meghurcolták és kizárták az egyetemről.

Az 1989-ben megalakított Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnökeként a szegények, idősek, hajléktalan emberek ellátását szervezte meg. A zugligeti templom kertjében megnyitotta az első menekülttábort a Budapesten gyülekező keletnémet családok előtt, ezzel az akkori Európa legnagyobb humanitárius akcióját indította el, amelynek során 48 ezer menekültet fogadtak be Magyarországon.

A romániai forradalom alatt segélyszállítmányokat juttatott el a szükséget szenvedő településekre, a délszláv háború alatt kórházi osztályokat, bentlakásos intézményeket és nagy számú civil lakosságot menekített át Magyarországra az általa vezetett szervezet. Felhívásaira önkéntesek százai jelentkeztek, közben országszerte megalakultak a Magyar Máltai Szeretetszolgálat helyi csoportjai.

Három és fél évtized alatt a szeretetszolgálat az egyik legnagyobb magyarországi karitatív szervezetté vált, amely szociális, oktatási és egészségügyi ellátásokból is hálózatot épített ki, intézményeiben és önkéntes csoportjaiban naponta átlagosan 17 ezer emberről gondoskodik.

Kozma Imre atya tevékenységét több mint harminc alkalommal ismerték el rangos kitüntetésekkel. 1996-ban az Év emberének választották, 2003-ban a Magyar Köztársaság Középkeresztje díjat vehette át, 2005-ben Prima Primissima díjat kapott, 2010-ben Francia Becsületrenddel tüntették ki, 2016-ban Európa Polgár díjjal ismerték el életművét, és több település önkormányzata is díszpolgári címet adományozott Kozma Imre atyának.

A Ceaușescu-diktatúra bukásának 30. évfordulója alkalmából pódiumbeszélgetést rendeztek 2020 januárjában a Magyar Nemzeti Múzeumban. Az esemény két díszmeghívottja Kozma Imre, valamint Tőkés László püspök, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke, a romániai forradalom hőse volt. Utóbbi ott és akkor is elfogadhatatlannak nevezte, hogy Romániát harminc évvel a rendszerváltozás után is az a posztkommunista elit irányítja, amely 1989 decemberében ártatlan civileket lövetett halomra, majd az egészet úgy adta el a világ közvéleményének, hogy ők a forradalmárok. Vajmi kevés remény van arra, hogy a közeljövőben megszülessenek azok az ítéletek, amelyek kielégítenék a társadalom igazságérzetét az akkori tragikus események kapcsán. Sajnos az egykori nacionálkommunisták hatalomgyakorlása máig akadályozza, hogy igazságot szolgáltassanak az erdélyi magyaroknak is.

Kozma Imre, a Máltai Szeretetszolgálat alapító vezetője, aki fontos szerepet vállalt a romániai forradalom idején, azt a segítő hálózatot koordinálvaa, működtetve, amely gyógyszer- és élelmiszer-segélyszállítmányokat juttatott el Erdélybe és Temesvárra, ez alkalommal azt mondta: a 30 évvel ezelőtti események nagyszerű példát szolgáltatnak arra, hogy lehet megbékélés románok és magyarok között. „Euforikus időket éltünk akkor, románok és magyarok együtt döntötték meg a diktatúrát, akkor igazán tudtunk örülni egymásnak és testvérként tekintettünk egymásra. Hívő emberként meggyőződésem, hogy a két nép kapcsolatán az segítene, ha ezt vennék alapul, megbocsátanánk egymásnak, mert csak így tudunk közös jövőt építeni itt, a Kárpát-medencében.”

Total
0
Megosztás
Előző hír

Zelenszkij győzelmi terve „több mint rémisztő”

Következő hír

Újabb RMDSZ-es kudarc, ezúttal Sepiszentgyörgyön

Related Posts
Total
0
Megosztás